X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci o publikacjach "Gazety Wyborczej"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 11:55
- Mamy do czynienia z oznakami walki politycznej, która polega na posługiwaniu się wszystkimi możliwymi narzędziami. Taśmy stały się w ostatnim czasie atrakcyjnym środkiem, jednak być może ich efekt zaczyna się dewaluować – mówił prof. Prof. Henryk Domański (PAN). Publikację komentowali w Polskim radiu 24 również Stefan Sękowski (Nowa Konfederacja) oraz dr hab. Łukasz Młyńczyk (Uniwersytet Zielonogórski).
Audio
  • 30.01.2019 Prof. Henryk Domański o publikacji "Gazety Wyborczej"
  • 30.01.19 Komentarz Stefana Sękowskiego, Nowa Konfederacja
  • 30.01.19 Komentarz dra Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Prof. Henryk Domański zauważył, że zapis rozmowy opublikowany może być przez część wyborców potraktowany jako zarzut wobec Jarosława Kaczyńskiego. - Każdy polityk musi się liczyć z tym, że cokolwiek by nie powiedział, będzie to zinterpretowane w taki sposób, by opozycja czy jego przeciwnicy polityczni mogli potraktować to jako narzędzie. Tu pojawia się nieco żartobliwy zarzut wobec Jarosława Kaczyńskiego, że nie powinien rozmawiać z biznesmenami, bo nie taki był jego wizerunek. Trudno politykowi jednak zabronić takich spotkań, a ponadto, każdy polityk w każdej demokracji być może jest skazany na to, żeby z biznesem rozmawiać. Partie polityczne potrzebują pewnego wsparcia a jednocześnie muszą rozmawiać z biznesem, od którego zależą inwestycje, bez których nie ma rozwoju gospodarczego – podkreślił.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że jest to próba narzucenia pewnej narracji. - Można pomyśleć o scenie politycznej, że politycy zamiast zajmować się poważnymi sprawami, dotyczącymi m.in. wzrostu gospodarczego, stosunków międzynarodowych zajmują się walką między sobą, próbą unicestwienia drugiej strony. Mamy tutaj do czynienia z ciekawym zjawiskiem, próbą narzucenia panowania kulturowego przez interpretację rzeczywistości, co jest charakterystyczne dla pewnego stopnia ewolucji demokracji - dodał.

Dr hab. Łukasz Młyńczyk stwierdził, że politycy polityczni Prawa i Sprawiedliwości mają świadomość tego, że uderzenie w Jarosława Kaczyńskiego jest właściwym azymutem który należy obrać, żeby dewaluować popularność obozu rządzącego. – Takie postępowanie jest zasadne z punktu widzenia marketingu politycznego czy pewnej socjotechniki. Nie ignorowałbym tej sytuacji ale ta sprawa jest na zbyt dużym poziomi zniuansowania żeby ją wykorzystać politycznie, nie jest to prosty schemat, który można ograć. Pokutuje też narracja Jarosław Kaczyńskiego, że można całkowicie odseparować kwestie ekonomiczne czy biznesowe od polityki, tak nie jest – zauważył.

Stefan Sękowski odniósł się do zarzutów opozycji o złamanie prawa przez Jarosława Kaczyńskiego. –Po zapowiedziach spodziewałem się mocniejszego materiału.  Nawet jeżeli doszło do złamania prawa jeżeli chodzi finasowanie partii politycznych, czy jego nagięcia w jakiejś mierze to pokazuje, że ta ustawa nie funkcjonuje najlepiej. Być może jesteśmy na takie zjawiska znieczuleni -. Gość PR24 komentował także publikacje i wypowiedzi polityków po śmierci Pawła Adamowicza. – Ta tragedia na pewno będzie wykorzystywana, tak jak przez lata było to z katastrofą Smoleńską przez Prawo i Sprawiedliwość. Rozumiem postępowanie pani Adamowicz, która przeżyła ogromną tragedię i szuka teraz winnych ale zdaję sobie także sprawę z cynizmu tych, którzy to wykorzystują - zaznaczył.

Więcej w zapisie rozmowy.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 30.01.2019

Godziny emisji: 10:35, 11:09, 11:37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stenogramy rozmów Jarosława Kaczyńskiego. "Bomba bez prochu"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:09
- Bomba bez detonacji, prochu, czy jakiejkolwiek zawartości - tak na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Manasterski opisywał publikację Gazety Wyborczej, w której przedstawiono stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem. Gościem Debaty Dnia był również Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Waldemar Paruch o publikacjach "GW": "ustawka" medialna na zamówienie polityczne

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 08:37
- Ważne jest sprzężenie z innymi wydarzeniami. Po śmierci Pawła Adamowicza, rozmawialiśmy o obniżeniu temperatury sporu politycznego. Tymczasem, teraz mamy medialną "ustawkę", na zamówienie polityczne - powiedział prof. Waldemar Paruch, odnosząc się do publikacji "Gazety Wyborczej" na temat prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka. Komentarze po publikacjach "Gazety Wyborczej"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 09:06
- Każdy człowiek, z resztką świadomości politycznej, widzi, że z tych taśm nic nie wynika - oceniał w Debacie Poranka Dawid Wildstein z Telewizji Polskiej. W Polskim Radiu 24 do publikacji "Gazety Wyborczej" na temat prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, odnieśli się również Piotr Cywiński z "Sieci" i Marek Formela z "Gazety Gdańskiej".
rozwiń zwiń