X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bp Michał Janocha: dla Jana Olszewskiego najważniejsza była prawda

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 21:17
- Styl życia wujka można zamknąć w słowie "prawda". Szczerość jest piękna z natury - powiedział w rozmowie z Radiem Dla Ciebie retransmitowanej w Polskim Radiu 24 bp Michał Janocha, siostrzeniec Jana Olszewskiego.
Audio
  • 16.02.19 Bp Michał Janocha dla RDC o Janie Olszewskim
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha - chrześniak i krewny zmarłego - przewodniczył mszy żałobnej w intencji Jana Olszewskiego,
Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha - chrześniak i krewny zmarłego - przewodniczył mszy żałobnej w intencji Jana Olszewskiego, Foto: PAP/Jakub Kamiński

W wieku 88 lat zmarł Jan Olszewski. Był powstańcem warszawskim, działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL. Poseł Sejmu I, III i IV kadencji, były premier i doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych.

- Jan Olszewski był jednym z najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Chłopcy robili wówczas to, co było nakazem chwili. Nie postrzegali tego jako akt heroizmu, wielkiego poświęcenia. To było spontaniczny odruch ludzi tego pokolenia - ocenił bp Michał Janocha. Siostrzeniec byłego premiera zaznaczył, że "Janowi Olszewskiemu bliskie były ideały socjalizmu w rozumieniu etymologicznym i historycznym". - Był wrażliwy na ludzką krzywdę. Zawsze był po stronie słabszych i biednych - dodał.

Czytaj więcej
Jan Olszewski 1200.jpg
Jan Olszewski spoczął na Powązkach. "Odszedł wielki człowiek"

Gość programu podkreślił, że "nigdy nie słyszał z ust Jana Olszewskiego słów poniżających kogokolwiek". - Bardzo jasno określał swoje przekonania, ale miał w tym wszystkim klasę. Nie było w nim zawiści, wbrew temu co przypisywali mu jego przeciwnicy polityczni - mówił duchowny. Biskup zauważył, że "były premier był powściągliwy w swoich reakcjach". - Bardzo go za to ceniłem. Ważył słowa nie tylko jako polityk, ale też jako człowiek. Ważył słowa, bo ważył myśli. Nie wygłaszał patetycznych tez. Nie pamiętam jego słów, które miałby charakter programowy - wspomniał.

- Jan Olszewski zawsze starał się działać zgodnie z prawem, nawet wewnątrz tego kulawego, niesprawiedliwego, opresyjnego prawa PRL-u - powiedział bp Michał Janocha. Kapłan podkreślił, że ojczyzna od zawsze była dla wujka najważniejsza. - Ujawniło się to już w czasach młodzieńczych, już w czasie wojny. Wszystko co robił w życiu temu poświęcał, gdyby to z jego życia wyjąć to by się to życie rozsypało, straciło sens - stwierdził gość programu.

Czytaj więcej
pap Olszewski 1200 - czarno-biale.jpg
"Walczył o wolną Polskę". Prezydent i premier o Janie Olszewskim

Bp Michał Janocha przywołał również temat zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. - Jan Olszewski mówił, był przekonany, że zabójstwo kapłana "Solidarności" miało być prowokacją dążącą do większego fermentu w państwie, a ostatecznie do destabilizacji tego państwa - zaznaczył siostrzeniec byłego premiera.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Wojciech Marczyk z RDC.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 16.02.2019

Godzina emisji: 20.06

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda: niepodległa Polska była marzeniem Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:01
- Jan Olszewski był nie tylko świadkiem, ale kreatorem historii Polski i jedną z najważniejszych postaci w jej historii - mówił podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: Jan Olszewski świadczył swym życiem, że pełna niepodległość jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:20
- Jan Olszewski świadczył swym życiem, że pełna niepodległość jest możliwa, że warto o nią walczyć. Był i jest wspaniałym synem historii Rzeczpospolitej, ale jest też synem Europy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas mszy żałobnej w warszawskiej archikatedrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Nizieński: Jan Olszewski był duchowo żołnierzem niezłomnym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 15:02
- Odszedł od nas człowiek prawy i odważny, gorąco kochający Polskę - powiedział żegnając b. premiera Jana Olszewskiego sędzia Bogusław Nizieński, przewodniczący kapituły Orderu Orła Białego, przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń