X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Maciej Rosalak o Konstytucji 3 maja: jej celem była obrona niepodległości i niezależności Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 11:13
- Konstytucja 3 maja miała uporządkować kraj i uczynić go silnym. Rzeczpospolita miała zarazem rozwijać się prawidłowo i być zdolna do obrony przed siłami zewnętrznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Historia do Rzeczy".
Audio
  • 03.05.19 Maciej Rosalak (Do Rzeczy) o Konstytucji 3 maja
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Czytaj więcej
664_364.jpg
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1791

- Celem Konstytucji 3 maja była obrona niepodległości i niezależności Polski, która nie istniała od 1768 r., czyli od czasu, kiedy gwarantką ustroju Rzeczpospolitej została cesarzowa Rosji Katarzyna II - przypomniał Maciej Rosalak. Publicysta podkreślił również, że Konstytucja 3 maja była redagowana pod wpływem tej istniejącej już w Stanach Zjednoczonych. - Polska Konstytucja tak jak amerykańska opierała się na trójpodziale władzy Monteskiusza. Była nazwana ustawą zasadniczą, taką matką, z której bierze się całe prawodawstwo - dodał.

Gość programu zauważył, że Konstytucja 3 maja była demokratyczna, ale jak na XIII-wieczne warunki. - W rezultacie objęła pełnią praw politycznych zaledwie 10 proc. społeczeństwa polskiego. Praw politycznych została pozbawiona gołota szlachecka, czyli część dawnej arystokracji, która nie posiadała ziemi - komentował Maciej Rosalak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 03.05.2019

Godzina emisji: 9.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 06:00
- Monarchizm zaproponowany w Konstytucji 3 maja miał wzmocnić polskie państwo - mówiła historyk, prof. Zofia Zielińska. - Reakcja Berlina i Petersburga przeciwko Konstytucji świadczą o tym, że nasze ówczesne przekonania były słuszne. Posłuchaj!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Andrzej Pukszto: na Litwie coraz bardziej dostrzegane jest znaczenie Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 09:47
- Historiografia litewska przez wiele lat pomijała znaczenie Konstytucji 3 maja. Ostatnio jednak dużo się mówi o tej rocznicy i część litewskich polityków jest skłonna ustanowić 3 maja świętem i dniem wolnym od pracy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Konstytucja 3 maja wywołała wielki entuzjazm w społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:18
Historyk, profesor Zofia Zielińska, mówiła w radiowej Trójce, że Konstytucja 3 maja usuwała wady ustroju Pierwszej Rzeczypospolitej. Dziś mija 228 lat od uchwalenia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja.
rozwiń zwiń