Aleksandra Rybińska: niemiecka polityka wyklucza radykalne ideologie

O niemieckiej scenie politycznej, kanclerz Angeli Merkel i niemieckim Kościele mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci". 

2019-08-11, 14:58

Aleksandra Rybińska: niemiecka polityka wyklucza radykalne ideologie
Aleksandra Rybińska. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

11.08.2019 Aleksandra Rybińska o niemieckiej scenie politycznej, kanclerz Merkel i kościele w Niemczech
+
Dodaj do playlisty

Aleksandra Rybińska jest zdania, że w Niemczech nie ma jednej konkretnej partii, która miałaby zdecydowane poparcie wśród wyborców. - Scena polityczna jest poszatkowana i każda partia może mieć ok. 20% poparcia, nikt nie będzie miał większości, a utworzenie koalicji będzie bardzo trudne. Warto zauważyć, że we wschodnich landach prorosyjska partia AFD jest coraz bardziej popularna. Mieszkańcy tych landów nie czują się reprezentowani przez obecny rząd i mają oni wrażenie, że nie mają reprezentacji politycznej. To pogłębia "rów" między Niemcami zachodnimi i wschodnimi.

Powiązany Artykuł

nord stream 2 1200 shutt.jpg
Politolog: Niemcy są kluczowym partnerem gospodarczym i politycznym Władimira Putina

- Niemcy nie miałyby tu żadnej alternatywy, gdyby nie decyzja kanclerz Angeli Merkel o wpuszczeniu do Niemiec miliona uchodźców. AFD przeszła przez kilka przemian i stała się partią o profilu antyimigranckim a przesunęła się bardziej "na prawo" i przez to wzrosła w siłę, a wcześniej miała 2-3% poparcia - dodała.

Rządy Angeli Merkel

Rybińska wypowiedziała się również o kanclerz Angeli Merkel. - Z punktu widzenia interesów Niemiec nie była złym kanclerzem oprócz kilku niekorzystnych decyzji, np. w sprawie uchodźców, które spowodowały ogromne problemy. Pani kanclerz do dziś nie chce wziąć za to odpowiedzialności. Popełniła niemało błędów, ale na pewno jest bardzo zręcznym politykiem i Niemcy stały się za jej panowania bardzo silnym krajem w Europie - uważa publicystka. 

Postępowy Kościół

W Niemczech zasadzie nie ma religii. Niemiecki Kościół przesunął się na lewicowe pozycje i jest bardzo „postępowy” i chce wymusić na Watykanie reformy np. w sprawie zniesienia celibatu czy kapłaństwa kobiet. Na szczęście jest tam jeszcze grupka wiernych, którzy w otwartych listach proszą Kościół w Niemczech o trzymanie się doktryny i powrót do zasad wiary - podkreśliła.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prof. Krzysztof Miszczak: Europa w konstelacji amerykańskich interesów globalnych spełnia pewne role bezpieczeństwa

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

Rozmawiał: Antoni Opaliński

Gość: Aleksandra Rybińska (Sieci)

Data emisji: 11.08.19

Godzina emisji: 17.06

Polskie Radio 24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej