X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jakub Wiech: obecna umowa gazowa z Rosją jest dla Polski szalenie niekorzystna

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:37
- Kontrakt, który pokrywa obecnie nasze zapotrzebowanie na gaz, jest szalenie niekorzystny. Strona polska tak naprawdę nie ma żadnych zysków za przesyłanie gazu w drugą stronę. Bardziej opłaca się przewieźć gaz z USA niż przetransportować go gazociągiem z Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, prawnik i zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com.
Audio
  • 17.08.2019 Jakub Wiech mówi o projektach Baltic Pipe i Nord Stream 2
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Rozmowa dotyczyła projektu Baltic Pipe, który ma uniezależnić Polskę od dostaw gazu z Rosji - Projekt Baltic Pipe łączy Polskę ze złożami na szelfie norweskim, ale to jeden z kilku projektów, które mają uniezależnić nas od Rosji. Do tych projektów zaliczyć trzeba też terminal LNG w Świnoujściu. Planujemy też kupno takiego terminala i zamieszczenie go w Zatoce Gdańskiej. Chcemy również sprowadzać gaz skraplany z USA czy z Kataru - zaznaczył Jakub Wiech.

Jak przyznał, obecna umowa gazowa na mocy której Polska sprowadza gaz od rosyjskiego Gazpromu, nie opłaca nam się pod każdym względem. - Klauzule cenowe w kontrakcie jamalskim są dla nas wybitnie niekorzystne. Umowa Polski z Rosją uniemożliwia nam obniżenie dostaw i nie możemy odsprzedawać gazu, który pobieramy od Rosji. Można jeszcze w tym roku renegocjonwać ten kontrakt i jego warunki, ale nie spodziewam się, aby ten kontrakt był przedłużony. Rząd na pewno będzie to wykorzystywał na swoją korzyść - zauważył prawnik.

nord stream 2 1200  en.jpg
Bartosz Sawicki: Dania skutecznie opóźnia budowę Nord Stream 2

Do 2022 r. Polska ma w pełni zerwać współpracę gazową z Rosją. - Program Baltic Pipe zakłada stworzenie systemu podwodnego gazociągu łączącego Polski i Danii, a także Danii z Norwegią i stamtąd będzie trafiał gaz do Polski. Jeżeli chodzi o kroki dotyczące pozwoleń i inwestycji, to zostały już one podjęte. W przyszłym roku ma być wybrany wykonawca projektu, a do końca 2022 r. gazociąg powinien zostać wybudowany - poinformował gość PR 24. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/pkr

---------------------------

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 17.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: chcemy na stałe uniezależnić się od rosyjskiego dyktatu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:51
- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski: za rok zaczniemy podmorski etap budowy Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 22:42
- Budowa podmorska Baltic Pipe zacznie się w maju albo czerwcu 2020 roku. W harmonogramie inwestycji przewidziane są na to dwa lata - podkreślił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń