Joanna Lichocka: musimy bronić Polski przed postkomuną
- Wystarczy spojrzeć na to, jakim językiem pisana jest dzisiejsza Gazeta Wyborcza, a jakim pisane były gazety w latach 50. - wskazywała Joanna Lichocka. - Projekt Michnika i Kiszczaka przegrywa. Polacy widzą i wiedzą coraz więcej. Polska pozostanie wyspą wolności - dodała. Posłanka PiS odniosła się w rozmowie także do sytuacji dziennikarzy w Polsce.
2019-09-18, 14:20
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
PiS opublikował program wyborczy. Nosi tytuł "Polski model państwa dobrobytu"
Jak powiedziała Joanna Lichocka, "polskość, nowoczesność, dobrobyt, bezpieczeństwo i wolność to główne założenia programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości". - Nasz program to książka, która ma 232 strony i tutaj uwaga dla polityków Platformy Obywatelskiej, nie ma w niej obrazków. To jest wyłącznie merytoryczny tekst - mówiła rozmówczyni Antoniego Trzmiela.
Joanna Lichocka podkreślała, że "Polska musi pozostać wyspą wolności". - Nasza idea to polskie nowoczesne państwo, silne w Europie, dbające o swoich obywateli, dające poczucie bezpieczeństwa i zapewniające wolność - mówiła.
- Będziemy dbali również o to, aby siła naszego państwa była na tyle duża, żeby skutecznie chronić Polskę przed różnymi zakusami ograniczającymi naszą suwerenność czy wolność słowa i obywateli - deklarowała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Joanna Lichocka: opozycja obawia się osądu Polaków
"Postkomuna nadal tu jest"
Posłanka PiS przypominała, że "musimy bronić Polski przed postkomuną, przed działaniami środowisk postkomunistycznych, które miały miejsce po '89 roku, które miały na celu stworzenie nowego modelu mieszkańców znad Wisły, którzy mają być jakimiś kosmopolitycznymi Europejczykami".
- Pan Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej powiedział kiedyś, że jest politykiem europejskim polskiego pochodzenia. Oni mają taki pomysł, na naród, który nie jest przywiązany do polskich wartości i nie zna własnej historii. Europejczycy polskiego pochodzenia? - zastanawiała się na antenie Polskiego Radia 24. Krystyna Pawłowicz odpowiedziała jej na Twitterze, że to "tubylcy przez przeszłości i przyszłości".
Powiązany Artykuł
Debata Poranka. Tomasz Żółciak: KO już wie, że nie wygra z PiS
"Polacy muszą mieć poczucie dumy"
Joanna Lichocka wyjaśniała, że "część postkomunistycznych elit wywodzi się wprost z elit ustanowionych w Polsce przez Stalina, np. wywindowane dzieci i wnuki w Gazecie Wyborczej". - Projekt przetworzenia Polaków na jakąś modłę postkomunistycznych elit cały czas jest próbowany na różnych poziomach. Pluralizm w mediach jest już tak widoczny, że spokojnie możemy o tym rozmawiać w mediach, które nie są niszowymi - wyjaśniała.
REKLAMA
- Musimy pilnować, żeby Polacy mieli poczucie dumy, że Polska to owszem i europejskość, ale w polskim wydaniu - dodała posłanka.
Powiązany Artykuł
K. Czabański: Nagrody Mediów Publicznych to wzajemny interes świata kultury i mediów
"Dziennikarze nie są traktowani najlepiej przez niektórych pracodawców"
Joanna Lichocka zwracała uwagę na sytuację dziennikarzy w niektórych miejscach pracy. - Dzisiaj w TOK FM słyszałam rozmowę dwóch dziennikarzy Agory. Jeden mówił, że cieszy się, że zostanie podwyższona pensja minimalna, bo jest na etacie, drugi, że nie, bo nie ma etatu i Agora nie da. Na to tamten, żeby się nie martwił, bo Agora ominie jakoś przepisy - mówiła.
REKLAMA
- Jeżeli dziennikarz jest na umowie śmieciowej i w każdej chwili może wylecieć z pracy, jest dużo mniej samodzielny, niezależny i wolny - dodała. Jej zdaniem środowisku dziennikarskiemu potrzebna jest jakś forma samoregulacji, powrotu do dawnych, wysokich standardów zawodowych.
-Jestem przeciwko jakimkolwiek, odgórnym działaniom administracyjnym, bo to zawsze będzie budziło obawy o chęć ograniczenia wolności słowa - stwierdziła posłanka PiS.
W jej opinii wszelkie zmiany prawne dotyczące statusu tego środowiska zawodowego, mogą być dokonane dopiero po konsultacjach z samymi dziennikarzami.
Posłanka PiS przypomniała o wyraźnym spadku poziomu zaufania społecznego do zawodu dziennikarza, co jest dostrzegalne w wielu rankingach. To efekt obniżenia standardów moralnych i profesjonalnych umiejętności wymaganych w niektórych redakcjach.
REKLAMA
- Samoregulacja środowiska dziennikarskiego, a nie odgórna regulacja, będzie skutecznym sposobem na przeciwdziałanie kłamstwom w przestrzeni medialnej - podkreśliła Joanna Lichocka.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
* * *
Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Joanna Lichocka (poseł na sejm VIII kadencji, Klub Parlamentarny PiS, publicystka i autorka filmów dokumentalnych)
Data emisji: 18.09.2019
Godzina emisji: 13:09
REKLAMA
Polskie Radio 24 / kstar
Polecane
REKLAMA