Deklaracja Duda-Trump. Sprawdź, gdzie powstaną bazy USA w Polsce

2019-09-25, 12:34

Deklaracja Duda-Trump. Sprawdź, gdzie powstaną bazy USA w Polsce
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock/Piotrwoz

W sześciu garnizonach w zachodniej i centralnej Polsce zwiększy się liczba amerykańskich żołnierzy. Lokalizacje, w których znajdą się dodatkowe siły USA, wskazano we wspólnej deklaracji, jaką podpisali w Nowym Jorku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. - Żołnierze amerykańscy dobrze czują się w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma (Dziennik Zbrojny, Nowa Technika Wojskowa).

Posłuchaj

25.09.19 Gość PR24: Mariusz Cielma
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek w Nowym Jorku podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację, z której wynika, w jakich miastach Polski powstaną bazy wojskowe USA. Deklaracja dotyczy pogłębiania współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi i w gruncie rzeczy jest uzupełnieniem deklaracji podpisanej przez obu prezydentów 12 czerwca. Z dokumentu wynika, że część amerykańskich żołnierzy zostanie przeniesiona do Polski. Trump mówił także o tym, że przenoszone będą także jednostki wojskowe z innych krajów (europejskich). Polska ma pokryć koszty utworzenia infrastruktury związanej z rozlokowaniem amerykańskich sił w naszym kraju.

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Prezydent na forum ONZ: łamanie międzynarodowego prawa musi wiązać się z konsekwencjami

Lubliniec

Lubliniec to baza polskich sił specjalnych. - Amerykańscy komandosi, którzy są obecni w Europie od dekad, są także obecni na terytorium Polski przynajmniej od 2014 roku. Współpraca nabierze bardziej systemowych rozwiązań. Amerykanie są ojcami chrzestnymi polskich sił specjalnych. Komandosi w Polsce istnieli od dekad, ale zbudowanie jednolitego organizmu udało się dzięki wparciu USA. Żołnierze Amerykańscy dobrze czują się w Polsce - powiedział Mariusz Cielma.

Wrocław


Powiązany Artykuł

duda i trump 1200.jpg
"Amerykanie kochają Polaków". Donald Trump zapowiada, że niebawem odwiedzi Polskę

Lotnisko Wrocław-Strachowice ma być głównym punktem załadunkowo-rozładunkowym.  - Oczekiwania Amerykańskie związane z szybkim, alarmowym przybyciem sił będą wymagały, żeby polska infrastruktura była w stanie w krótkim czasie wchłonąć dużą liczbę żołnierzy i sprzętu. Zasadą wojsk USA jest to, by sprzęt starać się trzymać na miejscu, a żołnierzy przewozić tylko z bronią osobistą nawet za pomocą samolotów pasażerskich - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Łask

W Łasku stacjonuje polska eskadra F-16. - Baza od kilku lat blisko współpracuje z Amerykanami. Wielokrotnie lądowały tam amerykańskie F-16. Do tej pory były tam samoloty bojowe, załogowe. Zainwestowaliśmy w tę bazę setki milionów złotych. Wiele z elementów, które wykorzystują F-16 można użyć do wsparcia obsługi amerykańskich bezzałogowców, które mają służyć do dozorowania polskiej granicy - wskazywał rozmówca Ryszarda Gromadzkiego. 

Powidz

Lotnisko w Powidzu jest przygotowane do przyjmowania dużych, transportowych samolotów. - To największe lotnisko zarządzane przez wojsko polskie. Tam także stacjonuje eskadra śmigłowców, która jest dedykowana do wsparcia sił specjalnych. W odróżnieniu od bazy Rammstein, załogi samolotów mogą tam ćwiczyć lądowania w całkowitych ciemnościach - podkreślił ekspert.

Poznań

W Poznaniu powstanie wysunięte dowództwo dywizji sił lądowych USA. - Chodzi o powiększenie istniejącej struktury. Im więcej sztabowców, tym lepsze przygotowanie do planowania, większe możliwości dowodzenia coraz większymi siłami - mówił Mariusz Cielma

Drawsko Pomorskie 

Drawsko Pomorskie to jeden z największych poligonów w Europie. - W Drawsku Pomorskim najpewniej doczekamy się czegoś na kształt poligonu laserowego. Skończy się umowność szkoleń żołnierzy, że jedni atakują, a drudzy się bronią, strzelają ślepymi nabojami. Na ćwiczeniach laserowych też korzysta się ze ślepej amunicji, ale na broń zamontowane są nadajniki laserowe. Natomiast na żołnierzach i sprzęcie znajdują się odbiorniki. Można łatwo wykazać skuteczność, poprawia się jakość ćwiczeń - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Dodatkowo trwają rozmowy o nowej lokalizacji dla pancernej brygady US Army, która obecnie szkoli się w Żaganiu i okolicach. Natomiast liczba Amerykanów w Polsce wzrośnie do około 5,5 tysiąca.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Data emisji: 25.09

Godzina emisji: 10.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej