Paweł Sałek: wypowiedź prezydenta Macrona była nieelegancka
- Zajmuję się ochroną środowiska od prawie 25 lat i czasami krew w żyłach się mrozi, jak ktoś nas poucza w tych sprawach - mówił w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP ds. klimatycznych Paweł Sałek.
2019-09-27, 14:18
Posłuchaj
Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta Francji, który stwierdził, że ograniczanie emisji gazów cieplarnianych w Europie mogłoby postępować szybciej i "będzie do tego przekonywał inne kraje". - Prawda jest taka, że jest jeden (gracz – przyp. red.), który wszystko blokuje. To Polska. Moim celem jest przekonanie innych krajów do postępu - powiedział Emmanuel Macron. "Jeżeli chcecie protestować na rzecz zmian w podejściu do ochrony klimatu, jedźcie do Polski i przekonajcie tych, których ja przekonać do reform nie umiem" – zaapelował do młodych ludzi prezydent Francji przed obradami Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Nieelegancka wypowiedź Macrona
Powiązany Artykuł
Błażej Spychalski: prosiłbym prezydenta Macrona, by skupił się na problemach własnego kraju
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wypowiedź prezydenta Macrona była nieszczęśliwa. - Pouczające i nieeleganckie wypowiedzi w stosunku do Polski, poważnego kraju w Unii Europejskiej, nie powinny się zdarzać - powiedział Paweł Sałek. Dodał, że w Polsce każdy ma prawo protestować i policja nie używa ciężkiego sprzętu do rozganiania manifestacji, czasami je ochrania. - Jeśli chodzi o cele redukcji gazów cieplarnianych, to strona francuska zawsze zachowywała się ambitnie i radykalnie. Protesty żółtych kamizelek także mają swoje podłoże w celach klimatycznych i redukcyjnych. Chodzi o wzrost cen paliwa we Francji, który był spowodowany nałożeniem zielonego podatku ze względu na emisję gazów cieplarnianych z benzyny - tłumaczył Paweł Sałek.
Ścieżka zrównoważonego rozwoju
Doradca prezydenta RP zapewniał, że Polska postępuje ścieżką zrównoważonego rozwoju. - W klasyczny, przykładowy i elementarny sposób pokazujemy jak transformować gospodarkę, by PKB rosło, jednocześnie zmniejszając emisyjność. Genialnym przykładem w jaki sposób transformować gospodarkę od przemysłu ciężkiego jest Śląsk. Od czasów powstania Konwencji Klimatycznej jesteśmy bardzo aktywni na tym polu, czterech jej prezydentów było Polakami. Zredukowaliśmy z naddatkiem założenia Protokołu z Kioto. W Katowicach, w miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia, odbywała się konferencja klimatyczna, ustalono tam tzw. reguły katowickie, które są przewodnikiem do wdrażania porozumienia paryskiego - wyliczał Paweł Sałek.
Dobrobyt Zachodu w oparciu o paliwa kopalne
REKLAMA
Jego zdaniem mamy do czynienia z kampanią medialną, której celem jest zwiększenie ambicji klimatycznych. - Jesteśmy za rozsądną polityka klimatyczną. Nikt nie kwestionuje, że powinniśmy inwestować w OZE i zmniejszać emisję CO2. Natomiast powinny być indywidualne ścieżki w dla poszczególnych krajów ze względu na uwarunkowania gospodarczo-ekonomiczno-surowcowe. Trzeba też pamiętać o tym, że Zachód zbudował swój dobrobyt w oparciu o paliwa kopalne - podsumował gość Polskiego Radia 24.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Data emisji: 27.09
REKLAMA
Godzina emisji: 13.33
PR24
PR24
Polecane
REKLAMA