X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 12:06
- Należy podkreślić, że my nie jesteśmy religią faworyzowaną, ale w sposób permanentny, stały i zaplanowany religią prześladowaną. Co nie zwalnia nas z obowiązku głoszenia ewangelii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych.
Audio
  • 13.10.19 Ks. dr M. Będziński: katolicyzm nie jest faworyzowany, tylko permanentnie prześladowany (PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr.com/Make it Kenya

Październik 2019 roku został ogłoszony przez papieża Franciszka nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. W tym kontekście, zważywszy na trwający XIX Dzień Papieski w Polskim Radiu 24 ks. dr Maciej Będziński mówił o działalności misyjnej Kościoła katolickiego oraz o jego roli w rzeczywistości ciągłych prześladowań.

Jan Paweł II Habemus East-1200.jpg
Prof. W. Roszkowski: wybór Jana Pawła II sparaliżował władze PRL

Religia miłości stale prześladowana

Ksiądz Maciej Będziński został zapytany o to, dlaczego religia, która przez wieki niosła przesłanie miłości, stała się religią najbardziej na świecie prześladowaną.

- Ja bym powiedział, parafrazując pewną wypowiedź, że :katolików można obrażać, można ich prześladować i nic nam za to nie zrobią, bo jeśli będą chcieli coś powiedzieć, to ich oskarżymy o nietolerancję". Tak jest właśnie z religią katolicką, religią Jezusa Chrystusa, która jest religią pokoju i miłości - mówił ks. Maciej Będziński.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Terlikowski na froncie". Czy synod o Amazonii zrewolucjonizuje Kościół?

- Nie będziemy tutaj uprawiać bardzo głębokiej teologii, ale mogę powiedzieć, że Pan Jezus był prześladowany, to nic innego nie może spotkać jego Kościoła. My jesteśmy na to gotowi, ale też należy podkreślić, że my nie jesteśmy religią faworyzowaną, ale w sposób permanentny, stały i zaplanowany prześladowaną. Co nie zwalnia nas z obowiązku, że mamy iść i głosić - od tego jest właśnie dzień pański, żeby powiedzieć, że my, katolicy, jesteśmy ochrzczeni i posłani - podkreślił.

Dzieło ewangelizacyjne Kościoła

Miesiąc misyjny jest okazją do zastanowienia się, na czym polega ewangelizacyjna działalność Kościoła. To nie tylko głoszenie słowa, ale także działalność mająca wymiar znacznie bardziej materialny.

- Jak mówi psalmista, "tam gdzie Pan Bóg przechodzi, wzbudza urodzaje". My te urodzaje wzbudzamy w taki sposób, że idziemy głosić ewangelię, a przy okazji powstają szkoły, powstają kościoły, szpitale, całe zaplecze - to jest całe dzieło ewangelizacyjne - mówił ks. Maciej Będziński.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 11.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyczna wizyta Franciszka na Półwyspie Arabskim. Przesłanie o rozdziale religii od przemocy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:34
Papież Franciszek zakończył we wtorek wizytę w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi. Jego 27. zagraniczna pielgrzymka miała wymiar historyczny. Była to pierwsza podróż papieża na Półwysep Arabski. – Przybył z przesłaniem, że religia nie może wiązać się z przemocą. Wybrzmiało to bardzo mocno – zauważył ks. Andrzej Majewski, szef redakcji katolickiej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapłaństwo żonatych będzie możliwe? Synod "wytyczy szlaki rozwoju"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 20:30
- W październiku w Rzymie odbędzie się Synod Amazoński, wydarzenie niezwykle ważne dla katolików na całym świecie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. - Wydaje się, że kwestia dopuszczenia żonatych mężczyzn do kapłaństwa w Amazonii, to kwestia przesądzona - dodaje. 
rozwiń zwiń