more_horiz

M. Gawin o I. Galickiej: duchowy przewodnik konserwatywnej inteligencji polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:47
- Izabella Galicka była niezwykłą osobą, to jest naprawdę strata dla polskiej kultury. Ona była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska inteligencji polskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • 1.11.19 M. Gawin: Izabella Galicka była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska polskiej inteligencji (PR24)
Izabella Galicka
Izabella GalickaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zmarła dr Izabella Galicka, historyk sztuki i odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim. W październiku została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Miała 88 lat. W dniu śmierci dr Izabellę Galicką wspominają jej przyjaciele, między innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Izabella-Galicka-pap-1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

"Dostrzegł ją dopiero Lech Kaczyński"

Magdalena Gawin zwróciła uwagę na to, jak wyjątkową pod każdym względem osobą była Izabella Galicka. Kiedy odkryła obraz El Greca w Kosowie Lackim, nikt nie chciał jej uwierzyć, więcej nawet - historyk sztuki była wyśmiewana. Podsekretarz stanu w MKiDN podkreśliła, że po odkryciu obrazu, skoro nikt w to nie uwierzył, mogła go sobie nawet przywłaszczyć. Izabella Galicka chciała jednak, by stał się on dobrem narodowym.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

- Jej postać dostrzegł dopiero Lech Kaczyński, który w 2009 roku odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - mówiła Magdalena Gawin. - To był wielki zaszczyt, że w ostatnich miesiącach życia Izabella Galicka otrzymała również specjalną nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a potem Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - dodała.

Ogromna strata dla kultury polskiej

Wiceminister wyjaśniła, że ze zmarłą łączyła ją prawdziwa przyjaźń. Opowiedziała także niezwykłą historię poznania Izabelli Galickiej. Podczas rozmowy Magdalena Gawin głęboko się wzruszyła.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

- Izabella Galicka była niezwykłą osobą, to jest naprawdę strata dla polskiej kultury. Ona była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska inteligencji polskiej - podkreśliła wiceszefowa resortu kultury.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Polskie Radio 24, PAP, jmo

_____________________

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 17.07

Zobacz także

Zobacz także