X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

M. Gawin o I. Galickiej: duchowy przewodnik konserwatywnej inteligencji polskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:47
- Izabella Galicka była niezwykłą osobą, to jest naprawdę strata dla polskiej kultury. Ona była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska inteligencji polskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Audio
  • 1.11.19 M. Gawin: Izabella Galicka była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska polskiej inteligencji (PR24)
Izabella Galicka
Izabella GalickaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zmarła dr Izabella Galicka, historyk sztuki i odkrywczyni "Ekstazy św. Franciszka" El Greca w Kosowie Lackim. W październiku została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Miała 88 lat. W dniu śmierci dr Izabellę Galicką wspominają jej przyjaciele, między innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Izabella-Galicka-pap-1200.jpg
Nie żyje Izabella Galicka - odkrywczyni jedynego obrazu El Greca w Polsce

"Dostrzegł ją dopiero Lech Kaczyński"

Magdalena Gawin zwróciła uwagę na to, jak wyjątkową pod każdym względem osobą była Izabella Galicka. Kiedy odkryła obraz El Greca w Kosowie Lackim, nikt nie chciał jej uwierzyć, więcej nawet - historyk sztuki była wyśmiewana. Podsekretarz stanu w MKiDN podkreśliła, że po odkryciu obrazu, skoro nikt w to nie uwierzył, mogła go sobie nawet przywłaszczyć. Izabella Galicka chciała jednak, by stał się on dobrem narodowym.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Zmarła Izabella Galicka. "Zawsze stawała po stronie prawdy i dobra"

- Jej postać dostrzegł dopiero Lech Kaczyński, który w 2009 roku odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - mówiła Magdalena Gawin. - To był wielki zaszczyt, że w ostatnich miesiącach życia Izabella Galicka otrzymała również specjalną nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a potem Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - dodała.

Ogromna strata dla kultury polskiej

Wiceminister wyjaśniła, że ze zmarłą łączyła ją prawdziwa przyjaźń. Opowiedziała także niezwykłą historię poznania Izabelli Galickiej. Podczas rozmowy Magdalena Gawin głęboko się wzruszyła.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Cezary Gmyz: Izabella Galicka była osobą o wybitnych osiągnięciach

- Izabella Galicka była niezwykłą osobą, to jest naprawdę strata dla polskiej kultury. Ona była duchowym przewodnikiem konserwatywnego środowiska inteligencji polskiej - podkreśliła wiceszefowa resortu kultury.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Polskie Radio 24, PAP, jmo

_____________________

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 17.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk A. Lechowski: wyparliśmy śmierć z naszego życia, a jest ona jego częścią

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:00
- Kredyty możemy zaciągać na 50 lat, jakby nigdy nic nie miało nam się stać. Diety-cud, żebyśmy byli coraz młodsi i zdrowsi. Półki w sklepach z kosmetykami są przeciążone. Posmaruj się tym, a znikną ci zmarszczki. Posmaruj się tamtym, a odbuduje ci się rzepka w kolanie - mówił w PR24 historyk Andrzej Lechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. B. Kowalski: zasmakowawszy nieba, nie chce się wracać na ziemię

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 16:25
Jak powiedział ks. Bogusław Kowalski, "kiedy odchodzi ktoś bliski, musimy się zachowywać w sposób naturalny". – Wszyscy, którzy są po tamtej stronie, nie chcieliby wracać do tego życia. To czasem trudne do zrozumienia dla tych, którzy pożegnali bliskie osoby – zaznaczył na antenie PR24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka: Izabella Galicka była nestorką polskiej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:01
– Izabella Galicka wiedziała, że służba nauce, państwu, takim wartościom jak dobro i prawda, jest misją człowieka. To dziedzictwo polskiej inteligencji, które niosła – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Lichocka, posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. W. Cisło: piękne celebrowanie święta zmarłych to polska specyfika

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:36
Ks. prof. Waldemar Cisło, prezes polskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, mówił na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak inne kultury wspominają zmarłych. 
rozwiń zwiń