X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Wiech: potrzeba szerokiej strategii rozwoju e-mobilności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 11:00
- Jeśli chcemy osiągnąć pewien cel społeczny, na przykład w postaci redukcji emisji z transportu, to tutaj potrzeba naprawdę szerokiej strategii. Zastanawiam się, czy obecna elektromobilność, oparta o samochody bateryjne, jest dobrym rozwiązaniem. Alternatywą są ogniwa wodorowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, wicenaczelny portalu Energetyka24.pl
Audio
  • 21.11.19 J. Wiech o elektromobilności w Polsce i na świecie (PR24)
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR 24

Global e-Mobility Forum to pierwsze w Polsce wydarzenie o tak wysokiej randze dedykowane elektromobilności, które odbywa się w czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizowane jest przez polską Prezydencję COP24. To wydarzenie wysokiego szczebla, z uczestnikami reprezentującymi rządy, regiony i miasta, organizacje międzynarodowe i firmy oddziałujące na kształt oraz tempo rozwoju globalnego rynku elektromobilności. Na ten temat mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech.

kurtyka michal_1200.jpg
Minister klimatu: elektrycznych samochodów w Polsce będzie przybywać

Elektromobilność w Polsce

W rozmowie zwrócono uwagę na to, że w Polsce rośnie liczba ładowarek do samochodów elektrycznych, a rocznie rejestruje się 1,5 tys. samochodów elektrycznych. Równocześnie obraz tego sektora w Polce wciąż nie jest zachwycający.

- Może to właśnie z tego względu, że prymat w rozważaniach o elektromobilności zajmuje transport drogowy. Myśląc "elektromobilność" myślimy o samochodach elektrycznych. Natomiast w Polsce mamy bardzo szeroko rozprzestrzenioną elektromobilność, nazywa się kolej. Tak samo tramwaje w polskich miastach. Nie zauważamy tego, nie myślimy w ogóle o kolei w kontekście elektromobilności. A trzeba zauważyć, że elektryfikacja metod transportu jest sposobem na redukcję obciążeń środowiskowych wynikających z przemieszczania się - odpowiedział Jakub Wiech.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier na Global e-Mobility Forum: elektromobilność pozostaje priorytetem

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że znikoma ilość samochodów elektrycznych w Polsce wynika przede wszystkim z ich wysokiej ceny. Tymczasem elektromobilność najlepiej rozwija się w krajach o wysokim dochodzie na osobę.

- Tak jest na przykład w Norwegii, gdzie prawie 40 proc. sprzedawanych samochodów, to samochody elektryczne - stwierdził. Drugim przypadkiem intensywnego rozwoju elektromobilności są Chiny, gdzie funkcjonuje zaawansowany system dopłat, realizowanych równolegle na trzech poziomach administracyjnych - państwa, regionów i miast. Tam nawet 60 proc. ceny samochodu elektrycznego mogą pokryć wspomniane dopłaty.

Co chcemy osiągnąć?

Jakub Wiech podkreślił, że Polsce potrzeba punktu odniesienia, który byłby racjonalny. Jeśli chcemy się porównywać np. do Chin lub Norwegii, to jesteśmy "lata świetlne za nimi".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

- Natomiast jeśli chcemy osiągnąć pewien cel społeczny, na przykład w postaci redukcji emisji z transportu, to tutaj potrzeba naprawdę szerokiej strategii. Zastanawiam się, czy obecna elektromobilność, oparta o samochody bateryjne, jest dobrym rozwiązaniem. A jaka jest alternatywa? Ogniwa wodorowe - też elektromobilność, ale o znacznie większym zasięgu i bez konieczności tworzenia skomplikowanych baterii, które są najdroższą częścią samochodu, ale też są problematyczne z przyczyn środowiskowych, a także politycznych ze względu na wytwarzanie ich z surowców pochodzących z krajów łamiących prawa człowieka.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 21.11.2019

Godzina emisji: 9.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Rafał Potocki: prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:07
- Mateusz Morawiecki wydaje się mentalnie stosunkowo blisko prezydenta i ci panowie się rozumieją. Prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat - mówił Andrzej Rafał Potocki, publicysta tygodnika "Sieci" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Global e-Mobility Forum. Warszawa stolicą elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 09:49
O na PGE Narodowym w Warszawie odbywa się Globalne Forum Elektromobilności (Global e-Mobility Forum). To spotkanie wysokiego szczebla, podczas którego przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych i firm będą dyskutować o rozwoju elektromobilności.
rozwiń zwiń