X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marcin Roszkowski o nowych resortach gospodarczych: mocno akcentowana agenda unijna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:44
- Wszystkie elementy związane z agendą unijną będą teraz mocno akcentowane. To widać też po powołaniu Michała Kurtyki na ministra klimatu. Teraz będzie istotne, żeby polskie postulaty wybrzmiały w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, ekonomista i prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Audio
  • 9.11.19 M. Roszkowski: w nowym rządzie dostrzegalna jest agenda unijna (PR24)
Krzysztof Tchórzewski, Jacek Sasin i Marek Suski
Krzysztof Tchórzewski, Jacek Sasin i Marek SuskiFoto: Adam Guz / KPRM

W piątek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawili w większości planowany skład nowego rządu. Najwięcej zmian można zaobserwować w ministerstwach dotyczących różnych gałęzi gospodarki. To zagadnienie komentował w Polskim Radiu 24 ekonomista Marcin Roszkowski.

PAP Jacek Sasin 1200.jpg
Oto skład nowej Rady Ministrów

Zmiana ministra finansów

Jak zauważył Marcin Roszkowski, wymiana ministra Jerzego Kwiecińskiego na Tadeusza Kościńskiego nie jest bardzo zaskakująca. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Jerzy Kwieciński był ministrem chwilowym i technicznym.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] M. Kosiński o zmianach w rządzie: to nie rewolucja, a kontynuacja

- Myślę, że tutaj kontynuacja tych elementów związanych z uszczelnieniem polityki podatkowej, miejmy nadzieję też jakiejś reformy tych podatków, które jeszcze muszą zostać zmienione, na przykład podatku PIT. Generalnie to jest dobry kierunek - stwierdził Marcin Roszkowski.

Ministerstwa z myślą o UE

Ekonomista odniósł się także do powstania ministerstwa odpowiedzialnego za wydatkowanie środków unijnych oraz zmian w Ministerstwie Rozwoju. Jak podkreślił, to będzie miało szczególnie duże znaczenie w najbliższych kwartałach, kiedy będą trwały negocjacje między Polską a Unią Europejską w sprawie środków na inwestycje i inne cele wynikające z nowej unijnej perspektywy budżetowej.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Klimat ważnym obszarem działań". Szef KPRM o składzie nowego rządu

- Wszystkie elementy związane z agendą unijną będą teraz mocno akcentowane. To widać też po powołaniu Michała Kurtyki na ministra klimatu. Michał Kurtyka był prezydentem COP24, czyli tej agendy ONZ, która przygotowała szczyt w Katowicach. Było to wydarzenie międzynarodowe i udało się też w tych finalnych konkluzjach zawrzeć polskie postulaty. Teraz będzie istotne, żeby te polskie postulaty wybrzmiały w Unii Europejskiej, szczególnie że już na następne Rady Europejskie przygotowywany jest program kolejnych ograniczeń emisji - ocenił Marcin Roszkowski.

nowi ministrowie collage okokok finalversion 663.jpg
Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

Nowe ministerstwo Jacka Sasina

- Niektórzy komentarzy porównują to ministerstwo do Ministerstwa Skarbu Państwa. Warto powiedzieć, że przez prawie 30 lat Ministerstwo Skarbu Państwa zajmowało się czymś, czego Prawo i Sprawiedliwość nie robi, czyli sprzedawaniem aktywów państwowych w postaci różnych spółek - mówił ekspert.

Ekonomista zauważył, że dziś w rękach skarbu Państwa pozostały już właściwie tylko spółki istotne z punktu widzenia prowadzenia polityki w różnych sprawach, np. energetyki czy finansów. - Tak naprawdę formuła Ministerstwa Skarbu Państwa się wyczerpała, bo już nic państwo polskie, szczególnie w ramach polityki PiS, nie chce sprzedawać - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: to będzie bardzo sprawna i dobra drużyna

Pozytywnie ocenił propozycję utworzenia takiego ministerstwa, które będzie zajmowało się nadzorowaniem wszystkich spółek Skarbu Państwa. Stwierdził także, że jest to przygotowanie na spowolnienie gospodarcze, którego można się spodziewać.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin: proste odtworzenie Ministerstwa Skarbu to nie jest najwłaściwszy kierunek

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 08:30
- Powstanie nowy resort  gospodarczy, który będzie chciał potencjał państwa tkwiący w gospodarce wykorzystać dla zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego - powiedział w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wicepremier Jacek Sasin. - W spółkach Skarbu Państwa są ogromne walory - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skład nowego rządu. M. Lodowski: nastawienie na ekspansywność gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:20
Skład nowego rządu jest już oficjalnie znany. Premier Mateusz Morawiecki dokonał zmian w kilku ministerstwach, zmieniła się także struktura rządu. W Polskim Radiu 24 skomentowali to eksperci i publicyści: prof. Łukasz Młyńczyk, Miłosz Lodowski, Marek Tejchman i Piotr Pałka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:03
Mateusz Morawiecki, który przedstawił skład nowego rządu, pozostanie na stanowisku premiera. To drugi po Donaldzie Tusku szef rządu po 1989 r., który ma szansę pełnić swoją funkcję kolejną kadencję.
rozwiń zwiń