Marcin Makowski: Marian Banaś chroni dziś siebie samego, ma immunitet
- Gdyby Marian Banaś podał się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Makowski (tygodnik "Do Rzeczy").
2019-12-02, 12:00
Posłuchaj
W piątek CBA wskazało na podejrzenie popełnienia przez prezesa NIK Mariana Banasia takich przestępstw jak złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanie źródeł dochodu. Jak dodano, jest to drugie doniesienie, ponieważ wcześniej swoje złożył generalny inspektor informacji finansowej.
Powiązany Artykuł

Sprawa Mariana Banasia. Ekspert: PiS nie ma dużego manewru
Plan B i blokada opozycji
- Zmiana konstytucji praktycznie nie wchodzi w grę przy nieposiadaniu większości konstytucyjnej. Dodatkowo mamy jawne deklaracje polityków opozycji, że do odwołania Mariana Banasia ręki przykładać nie chcą. Pozostaje ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli i określone kompetencje szefa NIK czy możliwości jego odwołania, czy ustąpienia. Poprzez takie drogi ustawodawcze obóz rządzący ma zamiar egzekwować ten zapowiedziany przez premiera plan B - podkreślił publicysta.
Marcin Makowski zakwestionował jednocześnie skuteczność nowej ustawy. - Wątpię, żeby zmianą ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli można było odwołać prezesa tej instytucji. Można co najwyżej "związać mu ręce", ale byłoby to niekorzystne dla funkcjonowania całego państwa. Marian Banaś chroni dziś siebie samego. Podając się do dymisji, przyznałby się do zarzutów. Prawdopodobnie byłby ciągany po sądach i aresztowany. Jeśli będzie na stanowisku, ma immunitet, który gwarantuje mu pewną nietykalność - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł

R. Fogiel o protestach przed sądami: próba anarchizacji
"Żadna korporacja nigdy nie oczyszcza się sama"
Miłosz Lodowski, który również był gościem Magdaleny Złotnickiej, odniósł się do protestów sędziów i ocenił zachowanie przedstawicieli władzy sądowniczej. - Żadna korporacja nigdy nie oczyszcza się sama. Tak samo jest z sądami, które też są swego rodzaju korporacją. Sytuacja, w której widzimy absolutny brak woli wyciągania jakichkolwiek konkluzji ze swoich niedoskonałości, nie jest normalna. Nie jestem w stanie podzielać ich emocji zbiorowych, także w sferze postulatywnej. Nie dziwi mnie udział polityków. Dla mnie to jest po prostu aktywność polityczna oraz wola utrzymania obecnego status quo - mówił publicysta.
REKLAMA
***
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" była Magdalena Złotnicka.
Polskie Radio 24/pb
______________________
REKLAMA
Data emisji: 02.12.2019
Godzina emisji: 11.11
REKLAMA