Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii

- Nie zostaliśmy powołani z rąk upolitycznionej KRS, zostaliśmy powołani przez pana prezydenta RP. Nie ma takiego organu, który mógłby podważyć prerogatywy prezydenta RP - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Każdy powołany przez prezydenta RP, jest sędzią - dodał.

2019-12-18, 15:00

Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii
Adam Tomczyński. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, że nie jesteśmy sędziami, że Izba Dyscyplinarna SN nie powinna rozpoznawać spraw, to wezwanie do anarchii. ("Temat Dnia"/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje poprawki do poselskiego projektu ustawy o dyscyplinowaniu sędziów, które mają uwzględnić uwagi Biura Analiz Sejmowych - powiedział w środę w Sejmie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym budzi sprzeciw części posłów opozycji, a także części środowiska sędziowskiego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Minister sprawiedliwości będzie zwierzchnikiem dyrektorów sądów

I prezes SN wzywa do nieposłuszeństwa

W audycji "Gość PR24" o sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości mówił Adam Tomczyński. 

REKLAMA

"Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach" - oświadczyła I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jak dodała, kontynuowanie działalności stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego. Izba odpowiada, że będzie nadal orzekać. 

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wyznał w PR24, że "wypowiedzi I prezes SN Małgorzaty Gersdorf zamiast łagodzić napięcia, które są w sądownictwie, a w SN w szczególności, różne namiętności rozpalają".

- Twierdzenia pani I prezes, że nie jesteśmy sędziami, że Izba Dyscyplinarna SN nie powinna rozpoznawać spraw, to wezwanie do anarchii, wezwanie do nieposłuszeństwa - przekonywał sędzia Adam Tomczyński. - Uważam, że sądy, także Izba Dyscyplinarna SN, nie mają prawa dotykać prerogatyw prezydenta, jeśli chodzi o powołanie sędziów - dodał.

Czytaj także:

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Mecenas P. Andrzejewski: PiS chce dostosować ustawę do zapisów konstytucji

Gość PR24 pytany przez Antoniego Trzmiela, który przeprowadzał w PR24 rozmowę, o prawny status sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, które są z różnych stron podważane, stwierdził: "nie zostaliśmy powołani z rąk upolitycznionej KRS, zostaliśmy powołani przez pana prezydenta RP".

- Nie ma takiego organu, który mógłby podważyć prerogatywy prezydenta RP. Każdy powołany przez prezydenta RP, jest sędzią. My nie zaprzestaniemy orzekania dlatego, że z ustawy jasno wynika, jakie kompetencje ma Izba Dyscyplinarna SN, jakie kompetencje mamy my. Będziemy wykonywać te swoje obowiązki - wyjaśniał w PR24 sędzia Adam Tomczyński.

Istnieje potrzeba odkłamywania orzeczenia TSUE

Złożony w zeszłym tygodniu projekt PiS zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Do projektu sporządzona została opinia Biura Analiz Sejmowych. Stwierdzono w niej m.in., że proponowane przepisy dotyczące kwestii dyscyplinarnych rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

REKLAMA

Jak dodano w konkluzjach tej opinii "w zakresie, w jakim projektowana ustawa przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za przewinienie służbowe w postaci oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa polegającej na odmowie stosowania przepisu ustawy, jeżeli uprzednio jego niezgodności z konstytucją lub umową międzynarodową (...) nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny (...) należy uważać za naruszenie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim w rozumieniu, jakie nadał jej Trybunał Sprawiedliwości na tle obowiązku lojalnej współpracy".

W audycji także o "potrzebie odkłamywania orzeczenia TSUE".

Więcej w nagraniu.

* * *

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: mec. Adam Tomczyński
Data emisji: 18.12.2019
Godzina emisji: 14.09

PR24/PAP/IAR/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej