X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Austriaccy naziści słynęli z brutalności". Andrzej R. Potocki ws. obozu KL Gusen

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 16:10
- Gest polskiego rządu gwarantuje, że miejsce, gdzie zginęła polska inteligencja, zostanie godnie upamiętnione - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl. W taki sposób odniósł się do wykupu działek na terenie byłego obozu w Gusen.
Audio
  • Goście Tadeusza Płużańskiego o KL Gusen ("Temat Dnia/ PR24")
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego Mauthausen
Pozostałości zabudowań obozu koncentracyjnego MauthausenFoto: FINDELMUNDO / Shutterstock

Obóz KL Gusen nie zostanie zniszczony. Do umowy koalicyjnej austriackiego rządu wprowadzono zapis dotyczący wykupu działek i dalszej rozbudowy miejsca pamięci w Gusen. Decyzja wieńczy kilkuletnie starania polskiego rządu i byłych więźniów KL Gusen o godne upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego.

1200_Gliński_PAP.jpg
Obóz KL Gusen nie zostanie zniszczony. Gliński: ta decyzja to efekt starań rządu

KL Gusen nazywany "drugim Katyniem" był miejscem kaźni polskiej inteligencji. Od czterech lat polski rząd starał się, by to miejsce zostało właściwie upamiętnione.

"Austriaccy naziści słynęli z brutalności"

- To znakomita wiadomość, bo Austriacy słyną z tego, że mówią iż z Holocaustem nie mieli nic wspólnego, tymczasem 50 procent załóg w obozach koncentracyjnych stanowili Austriacy - mówił Andrzej Rafał Potocki.

Dodał, że austriaccy naziści z okolic Alp słynęli z brutalności i z tego że byli fanatycznie oddani nazizmowi. Przypomniał, że pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, a tereny poobozowe podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom, co doprowadziło w konsekwencji do powstania na obszarze dawnego obozu zabudowy mieszkalnej oraz zakładów przemysłowych.

"Do wyjaśniania zalegająca na dnie Bałtyku broń"

Mauthausen Gusen FREE 1200_660.jpg
Rząd Austrii chce odkupić tereny po byłym obozie śmierci

Przemysław Harczuk z "Super Expressu" i "Nowego Telegrafu Warszawskiego" dodał, że oprócz reparacji wojennych do uregulowania są kwestie takie jak zalegająca na dnie Bałtyku broń sowiecka i niemiecka. - W tym temacie trzeba zrobić wiele, wiele więcej - mówił.

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa podkreślił z kolei, że to iż obóz KL Gusen nie zostanie zniszczony, świadczy o tym, że historia nie jest tylko frazesem w ustach naszych rządzących. - To dowód na to jak ważna to sprawa, o którą nasze władze chcą się bić i biją się skutecznie - zauważył.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rafał Potocki ("Sieci" i portalu wpolityce.pl), Przemysław Harczuk ("Super Express" i Nowego Telegrafu, Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa
Data emisji: 04.01.2020
Godzina emisji: 14.06

PR24/jj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rudolf Hoess - zbrodniarz, ludobójca, bestia…

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:05
- Ginęło się w kloace, ginęło się pod murem, ginęło się w piwnicy, ginęło się w komorze gazowej. Bezimiennie, brzydko, w łachmanach, bez sławy i chwały – mówił jeden ze świadków zeznających w procesie Rudolfa Hoessa, komendanta KL Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

By drugi Katyń nie popadł w zapomnienie - spór o KL Gusen

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 23:47
- Ostatnio przyjęło się mówić o Gusen, że jest to drugi Katyń i nie w tym żadnej przesady. W Gusen zginęło około 30 tysięcy Polaków, z czego większość posiadała wyższe wykształcenie - mówi Rafał Geremek, autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Dmitrowicz: obóz Mauthausen-Gusen to dla nas taki niemiecki Katyń

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 14:00
- Właściwie nie ma śladów obozu Mauthausen-Gusen, ponieważ został zniszczony. W austriackiej opowieści historycznej nie było miejsca na martyrologię Polaków i innych narodów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk  Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń