Dr Łukasz Fyderek: zagrożenie ze strony Iranu może wkrótce wzrosnąć

2020-01-04, 17:00

Dr Łukasz Fyderek: zagrożenie ze strony Iranu może wkrótce wzrosnąć
Irańczycy palą flagi USA i Izraela. Foto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

- Trudno przełożyć kwestie religijne na działania polityczne. Spodziewam się, że po 40-dniowej żałobie poziom zagrożenia ze strony Iranu może wzrosnąć - powiedział na antenie Polskim Radiu 24 dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

Dr Łukasz Fyderek o sytuacji w Iranie ("Gorący Temat")
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Solejmani_Iran_PAP.jpg
"Śmierć Ameryce". Szyici grożą odwetem za zabicie Solejmaniego

W Bagdadzie trwają uroczystości pogrzebowe ku czci irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego i osób, które zginęły wraz z nim. Iran zapowiada odwet za śmierć najważniejszego wojskowego dowódcy.

Generał Ghasem Sulejmani zginął w piątek w ataku amerykańskiego drona niedaleko lotniska w Bagdadzie. Wraz z nim śmierć poniosło 5 innych osób, w tym przywódca proirańskiej bojówki w Iraku, Sił Mobilizacji Ludowej. Irańskie władze ogłosiły trzy dni żałoby narodowej i oświadczyły, że zabójstwo to jest przez nich traktowane jako wypowiedzenie wojny przez Stany Zjednoczone. 

[DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ] >>> Czy dojdzie do wojny USA z Iranem?

Gość Polskiego Radia 24 wskazuje, aby pamiętać, że władza w Iranie jest władzą rewolucyjną. - Forma, która rządzi Iranem, doszła do władzy w wyniku rewolucji islamskiej - przypomniał. - Rewolucja rozgrywała się w cyklach 40-dniowych - dodał.

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Niezbędna akcja". Antoni Macierewicz o zabiciu irańskiego generała

Struktura teokratyczna władzy w Iranie

Dr Łukasz Fyderek zaznaczył, że struktura władzy w Iranie w dużym stopniu jest strukturą teokratyczną. - W praktyce Solejmani miał duży wpływ na politykę - powiedział. - Był prawą ręką Aliego Chamenei'ego - wskazał.

Gość PR24 podkreślił, że w Iranie funkcjonują dwie siły zbrojne: armia tradycyjna i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. - Ta druga została stworzona po rewolucji w 1979 r. Od tej pory ta druga siła podporządkowana jest najwyższemu przywódcy duchowemu Iranu - wyjaśniał.

Powiązany Artykuł

pap usa zolnierz 1200.jpg
Służby USA w stanie podwyższonej gotowości. Nowy Jork szykuje się na najgorsze

Dla kogo Ghasem Solejmani jest męczennikiem i bohaterem?

Jakub Gajda, iranista z Fundacji Pułaskiego, zwracał uwagę na to, że ok. 80 proc. Irańczyków pozytywnie postrzegało postać generała Ghasema Solejmaniego. - Był jedną z najbardziej popularnych osób w Iranie. Jego popularność jest ogromna. Świadczy też o tym obraz irańskich ulic dzisiaj - wskazywał.

- Z dnia na dzień pojawiły się wielkie postery z twarzą męczennika. Wg Irańczyków Solejmani nie zginął, ale został właśnie męczennikiem - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Gorący Temat"/"Temat Dnia"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego), Jakub Gajda (iranista, Fundacja Pułaskiego)

Data emisji: 04.01.2020

Godzina emisji: 15.06/17.45

Polskie Radio 24 / kstar

Polecane

Wróć do strony głównej