X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Magdalena Gawin: KL Gusen został wpisany w pamięć historyczną Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:01
- Brama obozu koncentracyjnego KL Gusen zamieniona w willę to efekt nieprowadzenia polityki historycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister Magdalena Gawin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Audio
  • Magdalena gawin: Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24
Pomnik pamięci polskich ofiar KL Mauthausen-Gusen na terenie dawnego obozu koncentracyjnego.
Pomnik pamięci polskich ofiar KL Mauthausen-Gusen na terenie dawnego obozu koncentracyjnego. Foto: PAP/Piotr Polak

Do umowy koalicyjnej nowego austriackiego rządu wprowadzono zapis dotyczący wykupu działek i dalszej rozbudowy miejsca pamięci w Gusen, co wieńczy kilkuletnie starania i wysiłki polskich władz, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady RP w Wiedniu, ekspertów, jak również byłych więźniów KL Gusen. Na konieczność wykupu działek leżących na terenie obozu w Gusen wicepremier Gliński zwracał uwagę w bezpośredniej rozmowie z kanclerzem Austrii, Sebastianem Kurzem, podczas obchodów 74. rocznicy wyzwolenia Mauthausen-Gusen.

gusen663.jpg
Magdalena Gawin: obóz w Gusen jest miejscem wyjątkowym

Prof. Magdalena Gawin podkreślała, że sprawa KL Gusen została nagłośniona dopiero w 2016 r. - Polacy nabrali pewnej samoświadomości. Należy przywrócić pewne proporcje zachwiane przez ostatnie lata. Platforma Obywatelska zupełnie zignorowała wymiar historii, poza budowaniem muzeum II wojny światowej odpuściła także ten problem – przypominała wiceminister.

- To nie jest tak, że my się teraz staramy o KL Gusen, a za dwa lata nam się odechce. To nie jest tak, że jakikolwiek rząd austriacki może liczyć, że sprawę byłego obozu odpuścimy. Kwestia ta została zintegrowana na wszystkich poziomach działalności rządu, zostały zmienione programy szkolne, wprowadzono lektury do szkół, uruchomiono programy badawcze na poziomie uniwersyteckim – zaznaczyła gość audycji.

- To nie jest kwestia dyplomacji polskiej czy gestu, czy popisania się przed wyborcami. Sprawa KL Gusen została na trwale wpisana w pamięć historyczną Polaków – dodała profesor.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: Magdalena Gawin

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 10.45

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Domy z basenami w miejscu kaźni. Osiedle na terenie obozu koncentracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 10:40
"Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Gusen (Austria), gdzie więziona i mordowana była polska inteligencja, ginęli uczestnicy Powstania Warszawskiego i polscy Żydzi, zostało wybudowane osiedle mieszkaniowe. Z obozu ocalało tylko krematorium, które stoi dziś wśród eleganckich domów z basenami w ogródkach" - czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polska stara się odkupić teren po KL Mauthausen-Gusen

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 17:30
- Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach koncentracyjnych i obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia, miejsca, które służą do innych celów - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń