X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Roszkowski: Rosja lubi eksportować swoje problemy na zewnątrz

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 15:24
- Rosja ma tę cechę, że jeśli jest w kryzysie gospodarczym, lubi eksportować swoje problemy wewnętrzne poza granice kraju, co odbija się na dostawach surowców naturalnych i polityce historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. 
Audio
  • Marcin Roszkowski o polityce energetycznej we wschodniej części Europy (Temat Dnia/Gość PR24)
Marcin Roszkowski
Marcin RoszkowskiFoto: PR24/JW

Gość Polskiego Radia 24 mówił o polityce energetycznej w kontekście Europy Wschodniej. - Białoruś tak mocno zaczęła się przytulać do Federacji Rosyjskiej, że prezydent Łukaszenka połapał się, że może to się dla niego źle skończyć. Otwarcie na relacje z zachodnimi partnerami co jakiś czas pojawia się u prezydenta Białorusi. Nie do końca chce on oddać wszystko w ręce "dobrego niedźwiedzia". to cały czas kraj wschodni i miękka dyktatura, stąd mechanizm tam obowiązujący nie jest akceptowany przez państwa zachodnie. Przyjdzie jednak wreszcie moment przesilenia, bo prezydent Łukaszenka nie będzie żył wiecznie. Nie jest już najmłodszym politykiem - zaznaczył. 

"Psucie demokracji"

Jacek Sasin 1200.jpg
Sasin: dzięki rekompensatom 98 proc. Polaków nie odczuje wzrostu cen energii

- Rosja ma cechę wywierania wpływu politycznego poprzez surowce energetyczne, które eksportuje. Oprócz działań biznesowych wiąże się to zwykle z innymi wpływami, jak np. politycznymi i psuje to na ogół odbiorców tych surowców, czego wdzięcznym przykładem jest Ukraina. Psute są także lokalne demokracje, w co państwa Europy Zachodniej wchodzą dosyć gładko. Polska jest tutaj ewenementem, bo podjęliśmy decyzję, że ograniczamy ilość dostaw z Rosji, gdyż źle to oddziałuje także na naszą politykę - zwrócił uwagę.

Gaz jest o tyle istotny, że jest mniej emisyjny niż węgiel, a więc polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej dąży do ograniczenia emisji i dekarbonizacji węgla. Ten surowiec również naturalnie zastępuje dominację węgla. Niemcy z kolei przy użyciu Rosji burzą solidarność europejską, bo robią to chcą w zakresie polityki energetycznej.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji energetycznej szansą na 100 mld zł funduszy dla Polski

- Kiedy w Rosja jest kryzys gospodarczy, lubi ona eksportować swoje problemy na zewnątrz. To dramat także dla Polska, bo odbywa się to przez surowce naturalne i politykę historyczną. Oskarżenie Polski o antysemityzm ma obniżyć nasz rating wśród sąsiadów, abyśmy w przypadku konfrontacji zostali sami - uważa Marcin Roszkowski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 14.34

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Będą zakłócenia w dostawach gazu do Polski? Prezes PGNiG: jesteśmy przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 16:45
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zapewnił, że Polska jest przygotowana na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu ze wchodu. Z końcem roku wygasa rosyjsko-ukraińska umowa na tranzyt tego surowca do Europy Zachodniej, a dotychczas Moskwa i Kijów nie porozumiały się w sprawie dalszego przesyłu gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Mińsk i Moskwa nie ustaliły taryf na tranzyt ropy

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:00
Mińsk i Moskwa nie zdołały na razie uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Mińsk tymczasem – w piątek- wprowadził podatek ekologiczny za przesył surowca przez swoje terytorium. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 r.
rozwiń zwiń