Wiceminister zdrowia: leczenie z dnia na dzień dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej

2020-01-21, 16:18

Wiceminister zdrowia: leczenie z dnia na dzień dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej
Janusz Cieszyński. Foto: PR24/AK

Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty, tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów. - Czas oczekiwania jest zadziwiająco krótki. Zamiast dwóch miesięcy są dwa dni. Kolejne etapy leczenia onkologicznego umawiane są z dnia na dzień - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Posłuchaj

Janusz Cieszyński o pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Do pilotażu sieci onkologicznych przystąpiły w lutym 2019 roku województwa dolnośląskie wraz ze świętokrzyskim. Pod koniec ubiegłego roku dołączyły do nich również woj. podlaskie i pomorskie. Łącznie pilotażem objęto 6 tys. pacjentów chorujących na pięć typów raka, w większości piersi i płuca, ale również tych z nowotworami jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Złoty środek 

Powiązany Artykuł

PAP Łukasz Szumowski 1200.jpg
Szumowski o Krajowej Sieci Onkologicznej: mamy już ogromne efekty

Pilotaż powinien zakończyć się 31 maja 2021 roku, wtedy to ma zacząć funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna, która w zamyśle ma usprawnić i scalić opiekę nad pacjentem onkologicznym, który w obecnym systemie często bywa zagubiony, nierzadko nietrafnie diagnozowany i nieefektywnie leczony.

- Oczywiście powinno to się wydarzyć jutro. Naszym celem jest, aby jak najszybciej wdrażać zmiany. Natomiast wnioski z pilotażu są takie, że nie wszystko co pierwotnie zakładano działa prawidłowo - tłumaczył Janusz Cieszyński. 

- Pilotaż jest dlatego, że pewne kwestie należy jeszcze rozstrzygnąć. Warto poczekać na wyniki z dwóch nowych województw i na ich podstawie podjąć decyzję. Kusi, żeby od razu znaleźć złoty środek, ale w służbie zdrowia nie wszystko jest oczywiste - dodał wiceminister zdrowia. 

Krajowa Sieć Onkologiczna docelowo ma skupiać wyspecjalizowane ośrodki, które będą koncentrować się na określonych nowotworach (m.in. płuca, wieku dziecięcego, czy chorób rzadkich). Strategia zakłada również wyrównanie dostępności do opieki niezależnie od miejsca jego zamieszkania. Chodzi też o to, by pacjent miał zagwarantowaną kompleksową opiekę i to nie tylko w czasie terapii, ale również po jej zakończeniu.

Więcej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Janusz Cieszyński 
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 15.33

Polecane

Wróć do strony głównej