Prof. Jan Żaryn: ataki Putina na Polskę będą trwały do rocznicy zakończenia wojny

Historyk i były senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Żaryn stwierdził, że wypowiedzi Władimira Putina na temat Polski są pewnym cyklem ataków, który na pewno jeszcze się nie skończył i trwać będzie co najmniej do maja, czyli 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

2020-01-29, 14:45

Prof. Jan Żaryn: ataki Putina na Polskę będą trwały do rocznicy zakończenia wojny
Prof. Jan Żaryn, senator PiS. Foto: PR24/MR

Posłuchaj

Jan Żaryn o polityce historycznej ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

W ostatnich tygodniach w Polsce rozgorzała dyskusja na temat polityki historycznej. Dyskusja wywołana została atakami Władimira Putina na Polskę i oskarżeniami naszego kraju m.in. o współudział w wywołaniu II wojny światowej. Głos w debacie zabrał na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn.

Powiązany Artykuł

Polska Ukraina PAP-1200.jpg
Spotkanie Duda-Zełenski. Ekspert: jest potrzeba, by Polska była głosem regionu

Jan Żaryn: to nie koniec ataków Putina

- Jesteśmy świadomi, rzecz jasna, że jest to cykl wypowiedzi i sytuacji, w które będzie wprowadzana przez Putina opinia zachodnoeuropejska, jak i polska, i będzie to tak trwało co najmniej do maja, czyli do rocznicy zakończenia II wojny światowej - mówił Jan Żaryn.

Historyk podkreślił, że okrągła rocznica zakończenia II wojny światowej jest dobrą okazją, by zwrócić uwagę państw Europy Zachodniej na potrzebę okazania solidarności z Polską w związku z tym, że w czasie wojny była ważnym sojusznikiem, a po jej zakończeniu wpadła w okowy kolejnej niewoli.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

REKLAMA

- Dlatego akt solidarności jest dzisiaj ważny. Czasu nie zmienimy, historii nie zmienimy. Natomiast w tę rocznicę w maju 2020 roku możemy śmiało dopominać się, także drogą dyplomatyczną, żeby przywódcy zachodu przypomnieli sobie, że bardzo wiele zawdzięczali Polsce i Polakom w latach II wojny światowej. Dopóki nie pojawił się Związek Sowiecki jako alternatywny sojusznik w 1941 roku, byliśmy najważniejszym sojusznikiem - podkreślał historyk, zaznaczając, że powinniśmy wyrazić zrozumienie dla sytuacji z 1945 roku, ale żądać zadośćuczynienia za ten czas w postaci "aktu solidarności".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, były senator PiS)
Data emisji: 29.01.2020
Godzina emisji: 13.37

PR24/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej