Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta z grupy mediowej Wnet.

2020-01-27, 20:08

Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

Posłuchaj

Łukasz Jankowski o uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Po kanclerz Niemiec Angeli Merkel przemawiał właśnie szef polskiego rządu.

Powiązany Artykuł

prezydent-1200-pap.jpg
Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

- Chcę też wspomnieć, że KL Auschwitz-Birkenau nie był jedynym piekłem na ziemi. Drugie z piekieł miało na imię Gułag. Każdemu z tych miejsc należy się wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość - mówił w Berlinie Mateusz Morawiecki. Wystąpienie skomentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski.

"Wspomnienie o dwóch totalitaryzmach rozwściecza Rosję"

Publicysta został zapytany o uroczystości związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz. Podkreślił, że nie sposób nie odnieść się do wypowiedzi premiera w Berlinie. - Bardzo mocno uwypukliła się w tym wystąpieniu pana premiera ta wizja, że jednak są dwa totalitaryzmy, co koresponduje ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego z jesieni zeszłego roku, które tak rozwścieczyło Rosję - podkreślił.

- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - dodał Łukasz Jankowski.

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

Odniósł się także do obchodów w Auschwitz, podczas których przemawiał prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę na to, że obchody w Polsce miały wyraźnie postawiony akcent na ocalonych i aspekt historyczny, w przeciwieństwie do obchodów w Yad Vashem, które były obchodami politycznymi. Skomentował także przemówienie prezydenta.

- To było bardzo dobre przemówienie. Nie wiem, czy ono było szokujące, było prawdziwe. O ile w naszym świecie prawda może szokować, to tak, to szokujące przemówienie. Ale mam nadzieję, że prawda historyczna nikogo nie szokuje. To było godne wystąpienie - powiedział Łukasz Jankowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Łukasz Jankowski (Wnet)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 19.13

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej