X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:08
- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta z grupy mediowej Wnet.
Audio
  • Łukasz Jankowski o uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz (PR24)
Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie
Premier Mateusz Morawiecki w BerlinieFoto: PAP/Piotr Nowak

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Po kanclerz Niemiec Angeli Merkel przemawiał właśnie szef polskiego rządu.

prezydent-1200-pap.jpg
Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

- Chcę też wspomnieć, że KL Auschwitz-Birkenau nie był jedynym piekłem na ziemi. Drugie z piekieł miało na imię Gułag. Każdemu z tych miejsc należy się wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość - mówił w Berlinie Mateusz Morawiecki. Wystąpienie skomentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski.

"Wspomnienie o dwóch totalitaryzmach rozwściecza Rosję"

Publicysta został zapytany o uroczystości związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz. Podkreślił, że nie sposób nie odnieść się do wypowiedzi premiera w Berlinie. - Bardzo mocno uwypukliła się w tym wystąpieniu pana premiera ta wizja, że jednak są dwa totalitaryzmy, co koresponduje ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego z jesieni zeszłego roku, które tak rozwścieczyło Rosję - podkreślił.

- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - dodał Łukasz Jankowski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

Odniósł się także do obchodów w Auschwitz, podczas których przemawiał prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę na to, że obchody w Polsce miały wyraźnie postawiony akcent na ocalonych i aspekt historyczny, w przeciwieństwie do obchodów w Yad Vashem, które były obchodami politycznymi. Skomentował także przemówienie prezydenta.

- To było bardzo dobre przemówienie. Nie wiem, czy ono było szokujące, było prawdziwe. O ile w naszym świecie prawda może szokować, to tak, to szokujące przemówienie. Ale mam nadzieję, że prawda historyczna nikogo nie szokuje. To było godne wystąpienie - powiedział Łukasz Jankowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Gość: Łukasz Jankowski (Wnet)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 19.13

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naczelny rabin Polski: Auschwitz-Birkenau to było najgorsze miejsce na ziemi w całej historii ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 06:00
- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości w Auschwitz. Dmitrowicz: należy przypominać, że ginęli tam również Polacy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 16:09
- Rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau będą momentem na to, by przypominać, iż w pierwszych transportach docierali tam polscy obywatele. Tej świadomości niestety brakuje na Zachodzie - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Prezydent złożył kwiaty pod Ścianą Straceń

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 08:30
Kilkudziesięcioro byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w poniedziałek wieńce pod Ścianą Straceń w byłym KL Auschwitz I. To pierwszy akcent obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Cywiński: wyzwolenie Auschwitz dzieje się także dziś. Tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 19:49
- Gorsza od zapomnienia jest taka pamięć, która nie rozbudza w nas moralnego niepokoju. W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności - mówił w Oświęcimiu dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ronald Lauder: jakie cuda mogłyby być widoczne dzięki utraconym duszom

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 19:40
- Jest jedna liczba, która jest ciągle szokująca i znowu łamie nasze serca. Jeden milion pięćset tysięcy - to liczba żydowskich dzieci, które zginęły w wyniku Holokaustu - powiedział Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder.
rozwiń zwiń