Sławomir Wróbel o brexicie: Polacy w większości uzyskają status osoby osiedlonej

- Ponad 500 tys. osób złożyło wniosek o status osoby osiedlonej. W jednostkowych przypadkach, ten wniosek może zostać odrzucony, ale w przeważającej większości Polacy ten status uzyskają - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Wróbel, działacz Great Poland w Londynie. Gościem PR24 była również ekspert ds. Wielkiej Brytanii Elżbieta Królikowska-Avis oraz dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

2020-01-31, 13:24

Sławomir Wróbel o brexicie: Polacy w większości uzyskają status osoby osiedlonej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Posłuchaj

Sławomir Wróbel o brexicie ("Temat dnia / Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Brexit nastąpi o północy 1 lutego, a to oznacza, że w sobotę Wielka Brytania nie będzie już należała do Unii Europejskiej. W Wielkiej Brytanii wciąż część obywateli nie godzi się z decyzją referendalną, większość jednak cieszy się z zakończenia długiego procesu. Goście audycji mówili o polityce brytyjskiej i jej konsekwencjach dla Polaków mieszkających na Wyspach.

Powiązany Artykuł

Brexit 1200.jpg
"Brexit, czyli czas niepewności". Ekspert o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Johnson prosi o "umiarkowane świętowanie"

- Przeciwnicy wyjścia z Unii Europejskiej będą dzisiaj manifestować na głównej ulicy White Hall, którą przemaszerują, demonstrując swój protest. Natomiast zwolennicy brexitu pod skrzydłami Nigela Farage'a będą uroczyście, wesoło świętować wyjście WB z UE.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Brexit: przedsiębiorcy mogą (na razie) spać spokojnie

- Konserwatyści, zwolennicy Borisa Johnsona oraz sam BJ wezwał do "umiarkowanego świętowania" i nie odradzał używania z tej okazji napoju bąbelkowego pochodzenia francuskiego, czyli szampana. Ale też nie chciał wielkich demonstracji z okazji wyjścia. Niestety nie udało się uruchomić Big Bena, więc nie zabrzmi on dzisiaj o 23.00 czasu brytyjskiego - mówił Sławomir Wróblewski, wyjaśniając, że różnica w czasie wynika ze stref czasowych (wg polskiego czasu brexit nastąpi o 24.00 - red.).

REKLAMA

Jak podkreślił, proporcje zwolenników i przeciwników brexitu są w Wielkiej Brytanii w miarę wyrównane, z niewielką przewagą zwolenników. Te proporcje jednak nie dotyczą stolicy, w której nieco więcej jest przeciwników opuszczenia wspólnoty.

Po brexicie

Sławomir Wróblewski zaznaczył, że od 1 lutego - dla przeciętnego obywatela - zmieni się niewiele. W Parlamencie Europejskim nie ma już Brytyjczyków, w Zjednoczonym Królestwie rozwiązana zostanie komisja ds. brexitu, a okładki paszportów zmienią kolor z burgundowego na - dawny - niebieski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Brexit staje się faktem. Czy Polonia ma się czego obawiać?

Z kolei Elżbieta Królikowska-Avis zauważyła, że brytyjskie media są w stanie amoku po przemówieniu premiera Borisa Johnsona. - Do tej pory premier Johnson powtarzał "przeprowadźmy wreszcie ten brexit". A dziś rano powiedział "to nie jest koniec, to początek". Już przed pomnikiem Winstona Churchila pod parlamentem zniknęły flagi brytyjskie - wspominała ekspert.

REKLAMA

- Natomiast Szkoci przed swoim parlamentem w Edynburgu postanowili, że flagi UE nie znikną, bo nadal uważają, że droga jeszcze jest otwarta. Nie wiem, na co Szkoci liczą - zauważyła.

Polacy na Wyspach po Brexicie

Powiązany Artykuł

Brexit free 1200.jpg
"Skutki będzie można ocenić najwcześniej za kilka lat". Politolog o brexicie

Pojawiają się informacje, że ok. 400 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii nie uzyskało statusu osoby osiedlonej, o który ubiegać się mogą obecnie imigranci z innych państw. Jak wyjaśnił Sławomir Wróbel "400 tys. osób nie uzyskało, bo nie złożyło wniosku". - Ponad 500 tys. osób złożyło wniosek. [...] Są jednostkowe przykłady, że ten wniosek zostanie odrzucony, ale w przeważającej większości Polacy ten status uzyskają - podkreślił.

Z kolej Elżbieta Królikowska-Avis wyjaśniła, jak sprawa ma się z terminami. Osoby, które do końca roku uzyskają status osoby osiedlonej, niczym się nie martwią. Do końca roku bez problemu można się też o ten status ubiegać i ci, którzy złożą wniosek do 31 grudnia 2020 lub już będą w trakcie procesu aplikowania o ten status - normalnie mają szansę na jego uzyskanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Brexit: ambasador Wielkiej Brytanii zachęca Polaków do rejestracji

REKLAMA

- Są już informacje, że od 1 stycznia prawdopodobnie coś się zmieni w regułach przyjmowania imigrantów, również spoza Europy, ale też krajów UE. Wiele się mówi o formule australijskiej, tzn. brytyjski rząd będzie ogłaszał listę zawodów, które są potrzebne w Wielkiej Brytanii i te osoby będą miały największą szansę przyjazdu, otrzymania pracy, uzyskania statusu osoby osiedlonej - objaśniła.

Wydarzenia dotyczące brexitu relacjonował także z Londynu korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: Sławomir Wróbel (działacz Great Poland w Londynie), Elżbieta Królikowska-Avis (ekspert ds. Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 11.08, 12.33

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej