Teresa Bochwic: przed radiem jest świetlana przyszłość
- Nikt tak jak radio nie podaje spokojnie rozmaitych wiadomości, muzyki i innej treści. Tu nie przeszkadza wizja, która w telewizji pochłania 90 procent uwagi. W radiu możemy skoncentrować się na przekazie, to jest wspaniałe - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Bochwic, dziennikarka i reportażystka związana z Polskim Radiem, obecnie członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
2020-02-01, 10:30
Posłuchaj
95 lat temu, 1 lutego 1925 roku, Polskie Radio wyemitowało pierwszą, eksperymentalną audycję. Datę tę uznaje się za początek polskiej radiofonii. W niedzielny wieczór, o godz. 18 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, inżynier Roman Rudniewski zainaugurował przesył sygnału. Regularne nadawanie programów Polskiego Radia rozpoczęło się 18 kwietnia 1926 roku. Początkowo radio docierało do niespełna pięciu tysięcy odbiorców. Dziś, dzięki nowym technologiom, zasięg jest praktycznie nieograniczony.
Powiązany Artykuł
Prezes Polskiego Radia: przede wszystkim spełniamy misję publiczną
"Radio jest niekłopotliwe"
Teresa Bochwic, dziennikarka, publicystka, działaczka opozycji w PRL, teraz członkini Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówiła w Polskim Radiu 24, że rozwój nowych technologii nie jest zagrożeniem dla radia. - Z ostatnich badań, jakie nam prezentowano, wynika, że w ostatnich dwóch latach najmłodsza część słuchaczy, co do której obawiano się, że przestanie słuchać i radio będzie nadawać tylko do publiczności 50+, cały czas słucha radia - wskazała.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] 95. urodziny Polskiego Radia z "Dwójką na miejscu"
- Radio jest niekłopotliwe. Odkąd słuchanie radia jest tak proste - elektronicznie i cyfrowo - to przestała spadać słuchalność - oceniła.
REKLAMA
- Myślę, że przed radiem jest świetlana przyszłość. Nikt tak jak radio nie podaje spokojnie rozmaitych wiadomości, muzyki i innej treści. Tu nie przeszkadza wizja. W telewizji wizja pochłania 90 procent uwagi. W radiu możemy skoncentrować się na przekazie, to jest wspaniałe - oceniła Teresa Bochwic.
W rozmowie także o roli ciszy w radiu, oraz o wspomnieniach radiowych Teresy Bochwic. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] 95 lat Polskiego Radia w PolskieRadio.pl
Powiązany Artykuł
Piosenki 95-lecia Polskiego Radia. Te utwory tworzą historię
O historii Polskiego Radia w 95 lat po inauguracji emisji, mówiła też w Polskim Radiu 24 Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia.
REKLAMA
Kulturotwórcza rola radia
Małgorzata Małaszko-Stasiewicz podkreślała, że polskiej kultury ostatnich 95 lat "nie można zrozumieć bez Polskiego Radia". Zwróciła uwagę, że Polskie Radio powstało ledwie w siedem lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a jego twórcom towarzyszyła "myśl, żeby radio służyło nie tylko budowaniu kultury, ale scalaniu tego, co przez 123 lata było zdekompletowane".
- Proszę sobie też uświadomić, że próby tworzenia czegoś, co może być odbierane przez całe społeczeństwo, były podyktowane prostą rzeczą: prawie 40 proc. ludności zamieszkującej tereny odzyskane, tereny niepodległej Polski, były niewykształcone - ci ludzie nie czytali, nie mieli dostępu do informacji. Ten początek, 1925 i 1926 rok, kiedy zaczynają być tworzone audycje, to jest świadomość tych, którzy to radio budowali, muzyka, literatura. Proste komunikaty, które pozwalały się zidentyfikować z tym, co było budowane do 1939 roku, a potem odbudowywane po 1945 - mówiła redaktor naczelna Dwójki.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Lwów i Wilno. Perły radiofonii na Kresach
W ocenie Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, polskość, która tworzyła się po 1918 roku znalazła swoje fundamenty "przede wszystkim" w Polskim Radiu. - Pracując w Polskim Radiu, ta duma powinna przez nasze umysły przechodzić. Jesteśmy w miejscu, tworzonym przez herosów - oceniła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów
Kultywowanie tradycji z czasów międzywojennych
Dziennikarz muzyczny Programu 2 Polskiego Radia, Tomasz Szachowski, związany z Polskim Radiem od 46 lat, podkreślał w studiu Polskiego Radia 24, że radiowa Dwójka "jest jedyną w Polsce stacją, nadającą pełne dzieła muzyki klasycznej, w dużej części polskiej. To jest nasz obowiązek, jaki kultywujemy od czasów międzywojennych - mówił Szachowski. -to jest właśnie nasza dwójkowa misja - podkreślił.
Z okazji swoich urodzin, Polskie Radio przygotowało plebiscyt na "Piosenkę 95-lecia". Głosami słuchaczy zwyciężyła "Małgośka" Maryli Rodowicz. Damian Sikorski z Programu 4 Polskiego Radia ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24, że ten wybór nie jest zaskakujący. - Historia zatacza koło, "Małgośka" zwyciężyła też w plebiscycie na piosenkę 80-lecia Polskiego Radia, była też wybrana najważniejszą piosenką 35-lecia Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To chyba taki polski przebój wszechczasów - ocenił Damian Sikorski.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ogłoszenie wyników plebiscytu "Piosenki 95-lecia Polskiego Radia"
Więcej o historii Polskiego Radia i radiowej misji - w nagraniach.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Wiesław Molak, Błażej Prośniewski
Goście:
- Teresa Bochwic (dziennikarka radiowa i reportażystka, członek KRRiT)
- Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radio)
- Damian Sikorski (Program 4 Polskiego Radia)
- Tomasz Szachowski (dziennikarz muzyczne Programu 2 Polskiego Radia)
Data emisji: 01.02.2020
Godzina emisji: 08.06, 11.06
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA