X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pełnomocnik Polski przed TSUE: działania KE to wymyślanie prawa na użytek sprawy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:28
- Występowałem przed sędziami TSUE w sprawie reformy sądownictwa. Mówiłem, że to jest fałsz normatywny; prawo, którego nie ma w przyrodzie - nie ma prawa, zastosowania którego wobec Polski chce KE - ocenił w Polskim Radiem 24 prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Audio
  • Prof. Waldemar Gontarski, pełnomocnik Polski przed TSUE, o wniosku KE o zastosowanie przez trybunał środka nadzwyczajnego wobec Polski ("Gość PR24")
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Shutterstock/olrat

Polski rząd przedstawił w czwartek Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rządu, Piotr Müller, "w piśmie przesłanym dziś do TSUE rząd skrytykował wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych".

shutterstock_tsue-1200.jpg
Polska przekazała TSUE wyjaśnienia ws. Izby Dyscyplinarnej

Jak tłumaczył gość Polskiego Radia 24, zgodnie z regulaminem trybunału, teraz prezes albo wiceprezes TSUE oceniają, czy zasadne jest postępowanie dowodowe w tej sprawie, czyli, czy sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN będą wzywani w charakterze świadków. - To może w ogóle nie być potrzebne, jeśli trybunał pójdzie dalej, o co Polska wnosi, żeby nie uwzględniać wniosku Komisji europejskiej o zastosowanie środka tymczasowego wobec Polski - podkreślił ekspert.

"Naruszenie rządów prawa"

- Wniosek KE o zastosowanie środka tymczasowego wobec Polski jest naruszaniem rządów prawa, a więc praworządności, o którą KE się upomina - ocenił gość Polskiego Radia 24. - To byłoby zakwestionowanie KRS i prerogatywy prezydenta, to byłaby częściowa delegalizacja Polski. KE swoim wnioskiem o zastosowanie środka tymczasowego dąży do częściowej delegalizacji państwa polskiego - argumentował pełnomocnik Polski przed TSUE.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wójcik: wchodząc do UE, nie umawialiśmy się na ingerencję w wymiar sprawiedliwości

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że prawa, na jakie powołuje się Komisja Europejska, "nie ma w przyrodzie". - Może kiedyś będzie, ale to wymagałoby zmiany traktatów, a panami traktatów - jak mówi niemiecki Trybunał Konstytucyjny - są państwa członkowskie, czyli Polska musiałaby się zgodzić na taką zmianę traktatów, by można było zdelegalizować Izbę Dyscyplinarną. To jest schizofreniczna sytuacja, w jakiej stawia się Komisja Europejska - podkreślił. - Trzeba mówić o tych mechanizmach, trzeba pokazywać, jak ci ludzie działają - ocenił prof. Waldemar Gontarski. 

W rozmowie więcej o sprawie wniosku Komisji Europejskiej wobec Polski. Zachęcamy do jej wysłuchania.

Parlament Europejski shutt-1200.jpg
Debata w PE. Beata Szydło: reformy w wymiarze sprawiedliwości będą kontynuowane

Wniosek Komisji Europejskiej

W przesłanym w czwartek do TSUE piśmie zwrócono uwagę, że zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej ingerowałoby w kwestie ustrojowe Polski, bo Izba jest elementem Sądu Najwyższego, który jest organem konstytucyjnym Rzeczpospolitej. Ponadto zawieszenie Izby - jak napisano w wyjaśnieniu - godziłoby w konstytucyjną zasadę nieusuwalności sędziów, bo sędziowie izby nie mogliby orzekać. Rząd podtrzymuje też, że kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości nie są przedmiotem traktatów unijnych i są wyłączną kompetencją państw członkowskich.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Müller: Polska wniosła do TSUE o odrzucenie wniosku KE ws. środków tymczasowych

Komisja Europejska 10 października 2019 roku zdecydowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. W połowie stycznia Komisja Europejska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o zastosowanie tak zwanych środków tymczasowych, nakazujących zamrożenie przepisów do rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji. Oznaczałoby to między innymi zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

***

Audycja: "Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Waldemar Gontarski (pełnomocnik Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 10.33

Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pełnomocnik RP przy TSUE: coś niebezpiecznego dzieje się w sprawie Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 16:57
Trybunał Sprawiedliwości ma - wg nieoficjalnych informacji - nakazać Polsce zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN pod groźbą astronomicznej kary. - Gdyby to było w cywilizowanych warunkach, to Trybunał Sprawiedliwości nie powinien się się tym zająć szybko - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, przedstawiciel Polski przy TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalnie: KE we wniosku do TSUE nie prosiła o sankcje finansowe wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 16:40
- W swoim wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe w sprawie ustawy dotyczącej sądownictwa Komisja Europejska nie poprosiła o ewentualne nałożenie sankcji finansowych na Polskę - informuje PAP, powołując się na źródło w Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Król: polityczny TSUE przejął funkcję straszaka

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 19:32
- Jako prawicowy postkomunista czuję się bardzo odmłodzony. Pamiętam straszenie i dyskusje z czasów PRL na temat "wejdą czy nie wejdą". Dziś funkcję straszenia przejął polityczny Trybunał Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król (Sieci). Gościem Debaty Dnia był również Jacek Gądek (Gazeta.pl).
rozwiń zwiń