Jakóbik: zmiana polskiej energetyki może zajść tylko w sposób ewolucyjny
- Transformacja energetyczna już w Polsce zachodzi. Nie ma mowy natomiast o rewolucji energetycznej i trudno sobie wyobrazić szybkie przejście ku odnawialnym źródłom energii bez pośrednich rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
2020-03-03, 14:39
Posłuchaj
Z miksu energetycznego powinien zniknąć nie tylko węgiel, ale także gaz ziemny - oświadczył we wtorek niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. W jego ocenie, te surowce powinny zostać zastąpione przez źródła odnawialne, najlepiej bez udziału energii atomowej.
Atom lub gaz
- Transformacja energetyczna już w Polsce zachodzi. Nie ma mowy natomiast o rewolucji energetycznej i trudno sobie wyobrazić szybkie przejście ku odnawialnym źródłom energii bez pośrednich rozwiązań, czy to energetyki gazowej, czy to jądrowej - skomentował Wojciech Jakóbik.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Zaawansowane technologie nadzieją dla polskiego węgla?
W opinii eksperta ds. energetyki, "w Polskich warunkach gospodarczych ta zmiana może mieć charakter jedynie ewolucyjny". Jak dodał, warto w Polsce zainwestować w energię atomową. - Wtedy postulat Szymona Hołowni będzie stopniowo realizowany - ocenił Jakóbik. Wskazał, że każdy rząd musiałby wybierać między "atomem albo gazem, a nie między 100 proc. OZE (odnawialne źródła energii - przyp. red.) albo 50 proc. OZE".
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Koronawirus: giełdy reagują przeceną akcji. Tracą waluty rynków wschodzących
Koronawirus a energetyka
Wojciech Jakóbik mówił również o tym, jakie zmiany na światową energetykę ma zagrożenie koronawirusem. Okazuje się, że "koronawirus ograniczył czasowo wzrost popytu na węglowodory w Chinach". - To największy konsument ropy i gazu na świecie. Ograniczenie popytu w Państwie Środka powoduje dalszy spadek cen - powiedział ekspert.
- Jeżeli wirus oddziaływałby na rynek dłużej, mielibyśmy generalny wpływ na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - dodawał redaktor portalu biznesalert.pl. - Mniejsza działalność gospodarcza oznacza mniejszą emisję - mówił i wskazał na statystyki sugerujące, że Chiny mogą w tym roku wyprodukować znacząco mniej CO2.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Krystyna Prostak
Gość: Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl)
REKLAMA
Data emisji: 3.03.2020
Godzina emisji: 14.09
Polskie Radio 24/msze, PAP
REKLAMA