"Każdego dnia otrzymujemy wyrazy wsparcia". Policjant o walce służb z koronawirusem

- Polacy są bardzo odpowiedzialni. W pierwszych dniach nadzoru epidemiologicznego na ponad tysiąc osób objętych kwarantanną zdarzyło się tylko kilkunastu, które nie stosowały się do zaleceń - powiedział w Polskim Radiu 24 asp. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji. Gościem audycji był także dr hab. Grzegorz Gudzbeler, ekspert od zarządzania kryzysowego z UW.

2020-03-15, 10:32

"Każdego dnia otrzymujemy wyrazy wsparcia". Policjant o walce służb z koronawirusem

Posłuchaj

Asp. Michał Gaweł i dr hab. Grzegorz Gudzbeler o działaniach służb w związku z epidemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
+
Dodaj do playlisty

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje ogromne zagrożenie. W Polsce z jego powodu zmarły już trzy osoby, a zakażonych jest już 111. Dlatego rząd w ostatnich dniach wprowadził szereg obostrzeń, by zastopować rozprzestrzenianie się śmiertelnego wirusa. To, czy mieszkańcy stosują się do nich, nadzorują służby mundurowe, a szczególną rolę odgrywa tutaj policja.

Powiązany Artykuł

granica-1200-pap.jpg
Tymczasowo zamknięte granice, zawieszone loty. Sprawdź, obowiązujące od dziś ograniczenia

"Naszym celem walka z epidemią"

Policjanci przede wszystkim skupiają się na pomocy osobom objętym kwarantannie. Jak podkreślił asp. Michał Gaweł, funkcjonariusze odwiedzają je przynajmniej raz dziennie, choć kontrole mogą być częstsze. - Generalnie Polacy są bardzo odpowiedzialni. W pierwszych dniach nadzoru epidemiologicznego na ponad tysiąc osób objętych kwarantanną zdarzyło się tylko kilkunastu, które nie stosowały się do zaleceń - zaznaczył.

Od północy w niedzielę na granicach obowiązują kontrole, które przywrócono w związku z zagrożeniem epidemicznym. Asp. Michał Gaweł powiedział, że na przejściach granicznych jest bezpiecznie, a współpraca między policjantami a Strażą Graniczną i Wojskami Obrony Terytorialnej jest bardzo dobra. Policjant dodał, że mieszkańcy podchodzą do działań służb ze zrozumieniem. - W tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, każdego dnia otrzymujemy wyrazy szacunku i wsparcia. Naszym celem jest walka z epidemią. Dlatego też przestrzegamy obywateli przed różnymi zagrożeniami, w tym oszustami, którzy chcą wykorzystać zagrożenie do sprzedaży rzekomo pomocnych w walce z koronawirusem środków - dodał policjant.

"Część zaleceń należy potraktować jeszcze poważniej"

Dr hab. Grzegorz Gudzbeler dodał, że wszystkie kroki podejmowane przez administracje rządową i samorządową są niezwykle ważne. - Stanowią szkielet działań,  które mają na celu może nie tyle całkowite zatrzymanie rozwoju epidemii, co przynajmniej spowolnienie w znacznym stopniu tempa następowania kolejnych zakażeń - powiedział.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

koronavirus 1200 pap.jpg
Jak się chronić i do kogo się zgłosić? Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Podkreślił,że w tej kwestii kluczowe jest zachowanie nas jako obywateli i odpowiedzialność. - Zalecenia należy traktować niezwykle poważnie, ale ja uznałbym, że część z nich należy potraktować jeszcze poważniej. Jeśli jest zalecenie unikania większych grup do 50 osób, to radziłbym unikać jakichkolwiek grup ludzi. Uważam też, że jeśli tylko to możliwe, należy zachować jeszcze większą niż metr odległość od innych - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Walczyk
Goście: asp. Michał Gaweł (Komenda Główna Policji), dr hab. Grzegorz Gudzbeler (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 8.06

Polskie Radio 24/bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej