Szef klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii: na katastrofie smoleńskiej zyskała Rosja
- Zagadką pozostaje, kto miał interes, żeby doszło do takiej tragedii? Nie zdarza się w historii, żeby zginęła cała elita państwa w jednej katastrofie lotniczej. Narzucają się wnioski, że zyskała na tym Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Antoniak, szef klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii.
2020-04-10, 16:49
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że w okresie poprzedzającym katastrofę smoleńską doszło do zmiany orientacji politycznej i sojuszników Polski. - Rozmowa na molo w Sopocie ówczesnego premiera Donalda Tuska z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem wskazywała, że dojdzie do zmian. Pamiętamy, jak rząd RP układał się z Rosją, jak marginalizował znaczenie wizyty prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Wizyta była przygotowywana od stycznia 2010 roku, delegacja rządowa nie planowała początkowo swojej wizyty, nagle nastąpił zwrot. Delegacja Donalda Tuska udała się do Katynia 7 kwietnia. Towarzyszyły jej inne warunki bezpieczeństwa niż 10 kwietnia, gdy doszło do tragedii, gdy doszło do wybuchów na pokładzie samolotu z delegacją prezydencką - podkreślił Tadeusz Antoniak.
Powiązany Artykuł
"My wszyscy z niego". Prezes PiS o wpływie Lecha Kaczyńskiego na politykę
Dodał, że początkowo był daleki od jakichkolwiek komentarzy na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Pojawiały się jednak informacje, że były cztery próby podejścia do lądowania, że były kłopoty z samolotem. Takich spraw nie da się ustalić w ciągu godziny po katastrofie. Państwo polskie powinno było oddzielić miejsce tragedii, nie dopuścić nikogo. Następnie za podstawę śledztwa przyjęto cywilną konwencję chicagowską. Tymczasem lot był wojskowy. To dawało dużo do myślenia - powiedział szef klubu "Gazety Polskiej" w Filadelfii.
Wyjaśnienie przyczyn tragedii smoleńskiej. Pomoc USA
Po katastrofie powstał w USA Komitet Katyń-Smoleńsk, do którego należy Tadeusz Antoniak. - Elity polityczne w USA też są podzielone. Demokraci są bardziej otwarci na Rosję, Republikanie dostrzegają zagrożenia. Podczas kadencji prezydenta Donalda Trumpa dało się zauważyć, że Polska jest jednak ważnym partnerem dla USA. Mam nadzieję, że Ameryka pomoże nam w ostatecznym wyjaśnieniu tragedii smoleńskiej. Mamy ustalone, że doszło do wybuchów na pokładzie samolotu. Co doprowadziło do wybuchów, czy było to zwarcie elektryczne w silnikach, czy był ładunek? Mam nadzieję, że Ameryka będzie miała powody polityczne, by pomóc Polsce wyjaśnić tę kwestię - mówił gość Polskiego Radia 24. - Nie chcemy, żeby powtórzyła się sytuacja z Katyniem, którą w celach doraźnych Amerykanie przemilczeli. Dopiero trzeba było zimnej wojny i udowodnienia, że Rosja jest niebezpieczna - dodał.
W piątek mija 10 lat, od kiedy w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M, wiozący polską delegację na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W katastrofie na pokładzie maszyny zginęli wszyscy - 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] 10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tadeusz Antoniak
Data emisji: 10.04.2020
Godzina emisji: 15.40
REKLAMA
Polskie Radio 24
Polecane
REKLAMA