Polscy lekarze w USA. Dr Siewiera: Amerykanie są zainteresowani naszymi doświadczeniami z COVID-19
- Wspieramy naszego sojusznika w ramach struktury NATO. Byliśmy w Lombardii i możemy podzielić się wiedzą, której potrzebują Amerykanie. Chcemy również zaobserwować, jak walczą z pandemią przy wykorzystaniu swoich środków - powiedział kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, który poleciał do USA.
2020-04-23, 12:34
Posłuchaj
Wymiana doświadczeń
Powiązany Artykuł

Amerykanista o relacjach Polski z USA: są partnerskie i strategiczne
W skład misji wchodzi grupa specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego. Ich pobyt w Stanach Zjednoczonych ma mieć charakter edukacyjny.
- Misja dotyczy wsparcia naszego sojusznika w ramach struktury NATO. Strona amerykańska nie ukrywała, że jest zainteresowana tym, by polski zespół medyczny, który obserwował, w jaki sposób udało się ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa w Lombardii, podzielił się swoją wiedzą. My natomiast jesteśmy zainteresowani wiedzą, w jaki sposób Amerykanie, przy wykorzystaniu swoich możliwości, walczą z epidemią - wyjaśnił kpt. dr n. med. Jacek Siewiera.
Polscy medycy mają pojawić się między innymi w tymczasowym szpitalu, stworzonym dla pacjentów z koronawirusem. Placówka może pomieścić nawet 3 tysiące pacjentów. Szpital polowy został utworzony przez wojsko w centrum McCormicka - jednej z największych hal konferencyjnych w USA.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

"Tak pomaga przyjaciel przyjacielowi". Polscy lekarze udadzą się do USA, by walczyć z COVID-19
Amerykański eksperyment
Kpt. Siewiera podkreślił, że administracja państwowa USA, jak i zarządy stanowe, doskonale wykorzystują bardzo duże zasoby logistyczne i możliwości organizacyjne Stanów Zjednoczonych. Rozmówca Polskiego Radia 24 zaznaczył, że jest to kraj o ogromnych możliwościach technicznych dysponujący olbrzymią siłą militarną, która została zaangażowana do działań w walce z pandemią.
- USA przewyższają wszystkie inne kraje skalą środków do zwalczania zagrożeń biologicznych czy schorzeń o charakterze epidemicznym, jakimi dysponują. Wiemy też, że Amerykanie przyjęli formę pewnego eksperymentu. Każdy stan przyjmuje pewien odmienny model działania i obserwuje wyniki. Wybraliśmy lokalizację, która w możliwie zbliżony sposób postępuje do tego, co będziemy stosowali w Polsce w najbliższych miesiącach - zaznaczył lekarz.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: kpt. dr n. med. Jacek Siewiera
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 09.51
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA