Politolog: pozycja Jarosława Kaczyńskiego jako lidera Zjednoczonej Prawicy jest niepodważalna

- Prezes PiS ma umiejętność znajdywania rozwiązań, które nie upokarzałyby koalicjantów, a rozwiązywały problem po myśli Zjednoczonej Prawicy. To był majstersztyk pewnego zagrania politycznego - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Jabłoński, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2020-05-07, 15:17

Politolog: pozycja Jarosława Kaczyńskiego jako lidera Zjednoczonej Prawicy jest niepodważalna

Posłuchaj

07.05.2020 Arkadiusz Jabłoński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Prezydent Andrzej Duda z satysfakcją przyjmuje wiadomość o tym, że jedność Zjednoczonej Prawicy została zachowana - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina ws. wyborów prezydenckich.

Powiązany Artykuł

youtube sejm free 1200.jpg
Sejm przyjął ustawę o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym

Arkadiusz Jabłoński komentował dyskusję wokół ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. - Zastanawiam się, czy Jarosław Gowin poszedł tak bardzo daleko w porównaniu z tym, jaki dotychczas zachowywał dystans wobec działań Zjednoczonej Prawicy. Tak był odbierany, gdy idzie o rdzeń elektoratu PiS, jako "obce ciało", które pełni jednak, dzięki umiejętności racjonalnego zachowania w kulminacyjnych momentach, funkcję człowieka mogącego służyć pomocą np. do budowania porozumień z opozycją czy zadającego trudne pytania, takie, jakie lepiej gdy padają wewnątrz własnego obozu. Nie sądzę, żeby coś znaczącego się pod tym względem zmieniło - ocenił postawę szefa Porozumienia.

Gość audycji zwrócił także uwagę, że dzisiejsze głosowanie nie przesądza terminu i trybu przeprowadzenia wyborów. - To, co dzisiaj się stało w Sejmie, odrzucenie weta Senatu, to nie jest wprost zadecydowanie o odbyciu wyborów w nowym trybie po decyzji Sądu Najwyższego. Sytuacja jest dynamiczna, słyszę już teraz głosy opozycji, że to będzie prawdziwe łamanie prawa, narzucanie swojej woli SN itd. Być może ktoś w ostatniej chwili zechce wykorzystać to, co mamy i przeprowadzić wybory 23 maja - dodał.

"Zmiana kandydata PO niewiele wniesie"

Politolog odniósł się do dyskusji o ewentualnej zmianie kandydata PO na prezydenta. - Gdyby Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z wahań swojej narracji o starcie w wyborach, to wróci na pozycję, którą daje jej własna partia. Zmiana kandydata niewiele wniesie. (…) Oznaczałaby konieczność przyznania, że Małgorzata Kidawa-Błońska jest słabą kandydatką, tymczasem słyszymy, że jest wspaniała, a to, co się wydarzyło, to ponoć jej zasługa, jak mówił Borys Budka, ponieważ była jedyną kandydatką, która konsekwentnie uważała, że są to niemoralne wybory i nie mogą się teraz odbyć. Koszt takiej zmiany byłyby dla partii zbyt wielki - ocenił.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Radosław Fogiel: udało nam się wypracować formułę, która pozwoli zorganizować wybory

Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.

Do ustawy zostaną jednak wprowadzone zmiany, co zapowiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin. To efekt wspólnego oświadczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia, którzy zapowiedzieli w środę, że wybory nie odbędą się 10 maja, lecz w późniejszym terminie drogą korespondencyjną.

Więcej w zapisie audycji. 

REKLAMA

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 07.05.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.09

PR24/PAP/IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej