X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Koronawirus a relacje międzypaństwowe. Dr Gil: USA i Chiny są na siebie skazane

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 17:51
- Chińczycy będą mieli duże problemy z relokacją procesów produkcji. Wiele krajów w kluczowych gałęziach przemysłu może chcieć wrócić z produkcją do siebie, by uniezależnić się na wypadek przyszłych kryzysów. O tym mówi przecież m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
Audio
  • Dr Grzegorz Gil o relacjach USA-Chiny w związku z wybuchem pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)
Prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping. Z powodu pandemii koronawirusa jeszcze większemu ochłodzeniu uległy relacje między oboma państwami
Prezydent USA Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping. Z powodu pandemii koronawirusa jeszcze większemu ochłodzeniu uległy relacje między oboma państwamiFoto: AP/Associated Press/East News

Koronawirus wpłynął nie tylko na gospodarkę, ale także w bardzo dużym stopniu na wzajemne relacje największych krajów na świecie. Spowodował, że ochłodzeniu uległy stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że pandemia koronawirusa jest gorsza dla Stanów Zjednoczonych od japońskiego ataku na Pearl Harbor i zamachów terrorystycznych z 11 września, co stanowiło jasną sugestię, że winę za skutki pandemii ponosi Chińska Republika Ludowa. Z kolei w mediach pojawiły się doniesienia o wewnętrznym chińskim raporcie, według którego w związku z rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV-2 Chiny mierzą się największą falą globalnej niechęci od ponad 30 lat.

kapitol f sh 1200.jpg
Chiny a odpowiedzialność za COVID-19. Ekspert: napięcie na linii Waszyngton-Pekin wzrośnie

"Dostrzegają, że razem muszą współpracować"

Zdaniem dr. Grzegorza Gila szorstkość relacji między USA a Chinami była efektem nie tylko pandemii koronawirusa. Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że światowy kryzys spowodowany patogenem tylko utrwalił nie najlepsze stosunki obu państw. - One są szorstkie od 2018 r., kiedy wybuchła wojna handlowa między USA a Chinami. Ta kwestia plus SARS-CoV-2 sprawiły, że przywódcy obu krajów nie są zbyt przychylnie do siebie nastawieni. Ale jednocześnie należy też dostrzegać, że Stany Zjednoczone i Chińska Republika Ludowa są na siebie skazane, biorąc pod uwagę funkcjonowanie gospodarki światowej i globalne łańcuchy produkcji - podkreślił politolog.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Hanna Shen: na Tajwanie mówi się, że koronawirus wyciekł z laboratorium

Zauważył, że oba państwa znów powoli zaczynają się do siebie zbliżać. - Obie strony poprzez m.in. przedstawicieli handlu zdecydowały się na wprowadzanie poluzowań, jeśli chodzi o o ograniczenia i wojnę celną. Obie strony dostrzegają bowiem, że choć wektory interesów są przeciwstawne, to razem muszą współpracować - tłumaczył dr Grzegorz Gil.

"Desinizacja świata"

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że z powodu pandemii, która rozprzestrzeniła się na cały świat z chińskiego miasta Wuhan, Państwo Środka "będzie musiało zmierzyć się z problemami".

en_01417697_0423 (1).jpg
"Chiny oszukiwały świat". Ekspert o początkach pandemii

- Chodzi o coś, co prof. Bogdan Góralczyk [politolog i sinolog - przyp. red.] nazywa desinizacją świata. Pod tym kryje się relokacja procesów produkcji. Wiele krajów w kluczowych gałęziach przemysłu może chcieć wrócić z produkcją do siebie, by uniezależnić się na wypadek przyszłych kryzysów. O tym mówi przecież m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. Ciekawe więc wydaje się tu też to, jak będą reagować Chińczycy - powiedział dr Grzegorz Gil.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także temat decyzji niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego ws. granic kompetencji organów Unii Europejskiej i konsekwencji tego orzeczenia.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Grzegorz Gil (politolog z UMCS)
Data emisji: 10.05.2020
Godzina emisji: 16.33

PR24/bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna informacyjna w dobie epidemii. Dr Piasecki: chodzi o chaos i obniżenie zdolności reakcji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:30
- Z perspektywy rosyjskich operacji wpływu społeczeństwo, które jest zagrożone, zmęczone przestrzeganiem koniecznych obostrzeń, w którym nagle pojawiło się wysokie bezrobocie i które z czasu prosperity nagle musi przejść w czas zaciskania pasa jest bezcennym materiałem - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 dr Bolesław Piasecki z Katedry Służb Specjalnych Akademii Sztuki Wojennej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Lasota: na linii Waszyngton-Pekin panuje chaos

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 20:10
- Układ sił jest zmieniony do tego stopnia, że nikt tej chwili nie wie, kto kogo może szantażować w sprawie handlu i taryf – tak o relacjach chińsko-amerykańskich mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, polska publicystka z Waszyngtonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w "La Stampa": Rosja i Chiny dążą do dominacji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 07:41
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska po zakończeniu II wojny światowej przeżyła powtórne odebranie niepodległości. Polski premier w związku z 75 rocznicą kapitulacji Niemiec udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi "La Stampa".
rozwiń zwiń