X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ks. Jarosław Grabowski: słowa Jana Pawła II trzeba odkrywać na nowo  

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 17:25
- Ważne, abyśmy w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II nie skupiali się tylko na nostalgicznych wspomnieniach chwil, które nigdy nie wrócą. Powinniśmy odkrywać Karola Wojtyłę na nowo, pochylić się nad jego słowami - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego “Niedziela”.
Audio
  • 16.05.2020 ks. Jarosław Grabowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Wizyta apostolska na Jasnej Górze, 1979 r.
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Wizyta apostolska na Jasnej Górze, 1979 r.Foto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

18 maja przypada setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła Drugiego. Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 

Jan Paweł II EN 1200.jpg
100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Sprawdź wyjątkową oprawę Polskiego Radia

Ks. Jarosław Grabowski podkreślał, że dzieło Jana Pawła II trzeba odkrywać na nowo. - Dziś wzruszają nas wspomnienia rozmów pod balkonem na ul. Franciszkańskiej, kremówki z Wadowic czy wspólne śpiewanie na Jasnej Górze. Ale to nie wystarczy, to są nasze urywki pamięci, które wiążą w jedną całość emocje, ale nie możemy poprzestać tylko na emocjach, trzeba sięgać głębiej, patrzeć dalej - zaznaczył.

- Słowa Jana Pawła II nawet w katechezach do Polaków na placu św. Piotra nie były łatwe, były wymagające, ale takie słowa zostawiają ślad. Słowa banalne, tabloidowe, powierzchowne, gdzieś umykają. Natomiast to wielkie nauczanie Ojca Świętego jest tak głębokie, że musimy do niego wracać, a dzisiaj, szczególnie młodemu pokoleniu, je tłumaczyć. Nie wszystkie słowa, szczególnie wzniosłe, wypowiadane w pewnym kontekście, oni rozumieją - zauważył gość audycji.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: "Wzbudzał respekt i podziw, był zagrożeniem dla komunistów". Dr Rafał Łatka o Karolu Wojtyle

Jan Paweł II odwiedził będącą pod rządami komunistów Polskę trzy razy. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 roku, pod hasłem "Gaude Mater Polonia" druga w dniach od 16 do 23 czerwca 1983 roku, jej mottem było hasło "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!", trzecia wizyta papieża odbywająca się pod hasłem "Do końca ich umiłował" odbyła się w dniach od 8 do 14 czerwca 1987 roku.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: ks. Jarosław Grabowski

Data: 16.05.2020

Godzina emisji: 15.38

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Refleks, inteligencja i skracanie dystansu". Grzegorz Polak o św. Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 12:12
- Papież zdawał sobie sprawę, że humor skraca dystans i wiedział, że na spotkania z nim ludzie przychodzą spięci. Jednym gestem potrafił sprawić, że ono opadało - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Grzegorz Polak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"41 lat temu Polacy zobaczyli, że są razem". Andrzej Rozpłochowski o pielgrzymce Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 15:30
- Papież z Polski był dla mnie wzorem i drogą - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej Solidarności. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Leszek Czajkowski, publicysta i opozycjonista.
rozwiń zwiń