more_horiz

Janusz Szewczak: żyjemy w czasach pandemii głupoty

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 18:25
- Warto się zastanowić, czy nie używać własnego rozumu, analizować, być sceptycznym. W ostatnich latach z głupoty uczyniono cnotę, popularność zastąpiła mądrość, popularność głupców zaczęła uchodzić za fachowość, a oni sami za autorytety - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, autor książki "Idiotokracja czyli zmowa głupców".
Audio
  • 16.05.2020 Janusz Szewczak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Okładka książki Idiotokracja czyli zmowa głupców
Okładka książki "Idiotokracja czyli zmowa głupców"Foto: mat. promocyjne

Janusz Szewczak, autor książki oceniał, że mamy do czynienia z narastającą akceptacją dla poglądów i postaw, które sytuują się daleko od racjonalnego myślenia. - Żyjemy w czasach pandemii, wirus o którym piszę jest nie jest nowy, ale równie groźny - to wirus głupoty, bylejakości, kiczu i tandety. Analizując sytuację współczesną doszedłem do wniosku, że kończy się model liberalnej demokracji i globalizacji na świecie, a zaczyna się coś równie groźnego. Widzimy to ze scen politycznych, słyszymy z ust celebrytów ale i katedr uniwersyteckich, skąd płyną nieraz dramatycznie głupie poglądy - stwierdził autor książki.

- Szczególny moment, kiedy zostaliśmy podani próbie w związku z pandemią, pokazuje że w ostatnich latach żyliśmy w "nowym surrealizmie", mieliśmy do czynienia z przekazem myśli bez zamierzeń estetycznych czy moralnych - dodał gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Janusz Szewczak

Data: 16.05.2020

Godzina emisji: 17.06

PR24/mat. promocyjne/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem