Dr Łukasz Jasina: Leopold Tyrmand jako twórca jest dla mnie historykiem

- Leopold Tyrmand był pisarzem, który mimo czasów, w jakich przyszło mu po wojnie tworzyć, potrafił zbudować niesamowicie ciekawą literaturę. Ale dla mnie jako twórca jest historykiem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

2020-05-16, 18:58

Dr Łukasz Jasina: Leopold Tyrmand jako twórca jest dla mnie historykiem
dr Łukasz Jasina. Foto: PR24/TB

Posłuchaj

Dr Łukasz Jasina o Leopoldzie Tyrmandzie i jego twórczości (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

16 maja mija 100 lat od dnia urodzin Leopolda Tyrmanda, pisarza, krytyka literackiego i popularyzatora jazzu. Autor powieści "Zły", "Życie towarzyskie i uczuciowe" oraz "Dziennika 1954" był ikoną polskiego świata artystycznego lat 50. XX wieku. Dla wielu osób pozostał moralnym drogowskazem, nonkonformistą, jednym z nielicznych, którzy mieli odwagę odmówić kolaboracji z reżimem komunistycznym. Z Polski w 1966 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie 19 lat później zmarł.

Powiązany Artykuł

tyrmand 1200 pr24.jpg
Matthew Tyrmand: gdy inni klękali przed reżimem, ojciec tego nie robił i płacił za to cenę

Dr Łukasz Jasina zaznaczył, że Leopolda Tyrmanda przez swoje dzieła nie można klasyfikować tylko jako literata. - Jako twórca jest dla mnie historykiem. Kimś, kogo doceniam m.in. za to, że pozostawił mi literacko wspaniały obraz nie tak wspaniałych lat 40. i 50., które w Polsce pamięta się głównie z uwagi na popełniany wtedy zbrodnie - podkreślił gość audycji.

"Potrafił zbudować niesamowicie ciekawą literaturę"

Przypomniał, że choć przełom lat 40. i 50. ubiegłego wieku kojarzy się przede wszystkim z popełnianych przez komunistyczne władze zbrodniach na walczących w czasie wojny w Armii Krajowej żołnierzach, to "przecież istniał ten świat pomiędzy". - Chodzi o świat zwykłych ludzi, którzy wtedy ani nie współpracowali przesadnie z władzą, ani nie siedzieli w więzieniu. Ludzi, którzy usiłowali te lata jakoś przetrwać. Tych ludzi nam Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954" i w "Złym" pozostawił - zaznaczył dr Łukasz Jasina.

>>>[ZOBACZ] 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda. Zobacz serwis specjalny

REKLAMA

- Tyrmand był także pisarzem, który mimo czasów, w jakich przyszło mu po wojnie tworzyć, potrafił zbudować niesamowicie ciekawą literaturę. I wreszcie Tyrmand, przynajmniej dla mnie, zapisał się jako ten, który pokazał, jak ciekawym imigrantem można było zostać i jak budować woje życie w Stanach Zjednoczonych. A przecież to, dzieje się z Polakiem, który pozostaje na Zachodzie, jest odwiecznym naszym problemem - dodał gość audycji.

Powiązany Artykuł

PAP Leopold Tyrmand 1200.jpg
Scenarzysta o "Złym" Leopolda Tyrmanda: to mit założycielski powojennej, nowej Warszawy

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: dr Łukasz Jasina (historyk i filmoznawca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 17.51

Polskie Radio 24/bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej