X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polacy rezygnują z lokat. Ekonomista: ich udział w bankowych oszczędnościach to jedynie 33 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 20:22
- W ostatnich tygodniach bardzo mocno spada ilość środków pieniężnych trzymanych na lokatach bankowych – powiedział ekonomista Marek Zuber. - Gdy zaczął się kryzys spowodowany koronawirusem, Polacy wypłacili z banków trzy razy więcej pieniędzy niż w czasie wielkiego kryzysu finansowego w 2008 roku - dodał.
Audio
  • Marek Zuber o wpływie pandemii koronawirusa na podejście Polaków do przechowywania pieniędzy w bankach ("Temat dnia/Gość PR24")
Marek Zuber
Marek ZuberFoto: PR24

W kwietniu wartość gotówki w obiegu zwiększyła się o ponad 20 mld zł. W marcu natomiast na rynku przybyło rekordowe 26 mld zł.

Brak zaufania do banków

kredyt1200.jpg
Eksperci: na lokatach nie zarobimy, ale kredytobiorcom będzie lżej

Jednym z powodów było to, że Polacy stracili w dobie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa zaufanie do wypłacalności banków i decydowali się na wypłatę zgromadzonych w nich środków.  

- Co ciekawe, cały czas rośnie ilość pieniędzy, jaką posiadamy w bankach. Nie jest tak, że wypłaciliśmy jakieś potężne kwoty, chociażby połowę z tego, co w systemie bankowym złożyliśmy w całej historii. Na koniec maja wartość środków trzymanych w bankach to 773 mld zł. Tak więc nawet wspomniane kilkadziesiąt miliardów dalej jest relatywnie niewielka - podkreślił Marek Zuber.

Zwrócił uwagę, że w momencie, gdy rozpoczął się kryzys związany z koronawirusem, czyli pod koniec marca, to Polacy wypłacili trzy razy więcej pieniędzy niż w czasie wielkiego kryzysu finansowego w 2008 roku.

pieniądze złoty setki free pixabay 1200.jpg
Ile pieniędzy trafia do kraju od Polaków pracujących za granicą? Znamy nowe dane NBP

Stopy w dół, więc Polacy rezygnują z lokat

W ostatnich tygodniach, głównie z powodu stale obniżanych przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych, bardzo mocno spada ilość środków pieniężnych trzymanych na okresowych lokatach bankowych. Nie oznacza to jednak, że zawsze określone środki finansowe wypłacane są również z banku.

- Kierowane są często na rachunki bieżące, które są również oprocentowane praktycznie na zero. Jednak nie blokujemy pieniędzy na wskazany przez zasady lokaty czas i możemy z nich korzystać na bieżąco. Udział lokat w stosunku do wszystkiego, co trzymamy w bankach, jest najniższy w historii. Na koniec maja wynosi jedynie 33 proc. - powiedział ekonomista.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Marek Zuber, ekonomista
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Ekonomista: daleko nam do kryzysu gospodarczego Włoch czy Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 22:58
- W Polsce nie zdecydowaliśmy się na zupełny lockdown, taki jaki przyjęła na swoje barki gospodarka włoska czy hiszpańska. Przez to wskaźniki i obecna sytuacja m.in. na rynku pracy są o wiele, wiele lepsze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komornicy zajmują pieniądze z tarczy finansowej? Prezes PFR: otrzymujemy sygnały, to nielegalne

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 15:30
Subwencje z tarczy finansowej nie podlegają zajęciu komorniczemu - przypomniał szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys na Twitterze, informując, że przesłał interwencję w tej sprawie do prezesa Krajowej Rady Komorniczej.
rozwiń zwiń