"Całkowicie naganna postawa". Kleiber o niszczeniu europejskich pomników po śmierci George'a Floyda

2020-06-08, 16:30

"Całkowicie naganna postawa". Kleiber o niszczeniu europejskich pomników po śmierci George'a Floyda
Prof. Michał Kleiber. Foto: PR24

- Mogę wyobrazić sobie protest przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, ale dewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe i paradoksalne - powiedział prof. Michał Kleiner, były szef Polskiej Akademii Nauk. - To gest solidarności z protestującymi w USA, ale to postawa całkowicie naganna - dodał.

Posłuchaj

08.06.2020 prof. Michał Kleiber: Konflikt między USA, a Chinami jest poważny i niczego dobrego dla nas nie zwiastuje. (Temat Dnia / Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

W Stanach Zjednoczonych w ponad 650 miastach zorganizowano protesty przeciwko brutalności policji. W Nowym Jorku burmistrz i gubernator oskarżają się nawzajem o brak koncepcji na utrzymanie porządku w mieście, w mediach zaś trwają dyskusje o roli służb i odpowiedzialności władz za bezpieczeństwo obywateli.

George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis w trakcie aresztowania przez policję, a jego śmierć wywołała niepokoje społeczne nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także m.in. w Europie. 

"Dewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki niezrozumiałe"

Według prof. Michała Kleibera akty wandalizmu, jak np. kilkukrotne malowanie wulgarnych napisów na pomniku walczącego o wolność Stanów Zjednoczonych polskiego bohatera Tadeusza Kościuszki, to zachowania całkowicie naganne. Demonstranci w Londynie zniszczyli także pomnik Winstona Churchilla. Namalowali napis: Był rasistą.

Powiązany Artykuł

Iwo Bender 1200.jpg
"Mamy do czynienia z potwornym zamieszaniem". Iwo Bender o zamieszkach w USA

- To, co się dzieje, budzi zdziwienie (...). Skala tych protestów jest niebywała. To efekt akcji medialnej krytykującej prezydenta Donalda Trumpa. Chodzi o to, żeby zmniejszyć jego szansę na reelekcję. Mogę wyobrazić sobie protest przed ambasadą USA w Warszawie, ale dewastowanie pomnika Tadeusza Kościuszki jest dla mnie niezrozumiałe i paradoksalne. To gest solidarności z protestującymi w USA, ale to postawa całkowicie naganna - powiedział  w PR24 Michał Kleiber. 

CZYTAJ TAKŻE: >>>"Głównym motywem jest sytuacja gospodarcza". Prof. Zbigniew Lewicki o zamieszkach w USA

- Ci ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, kogo ten pomnik przedstawia. Nie wiedzą, jaki był jego stosunek do czarnoskórych obywateli USA. Należy to jednoznacznie potępić. To oburzające i mam nadzieję, że już dochodzimy do końca tych wydarzeń. Jeżeli będziemy chcieli wykazywać solidarność z USA, to w inny sposób - dodał uczony.

"Konflikt USA-Chiny to wielkie wyzwanie dla wielu krajów europejskich"


W "Rozmowie dnia" także o tym, jak protesty po śmierci George'a Floyda wpływają na relacje międzynarodowe, w tym takich światowych mocarstw jak Chiny i USA.

- Konflikt między USA a Chinami jest poważny. Nie jest on jeszcze w pełni zdefiniowany i nie wiemy, do czego doprowadzi. Tak czy inaczej, ten konflikt niczego dobrego dla nas nie zwiastuje - powiedział prof. Michał Kleiber. - Pojawia się pytanie, po której ze stron się opowiedzieć, a trzeba brać pod uwagę jeszcze Rosję. To wielkie wyzwanie dla wielu krajów europejskich - podsumował Gość PR24.

George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis w trakcie aresztowania przez policję. Jeden z funkcjonariuszy ponad osiem minut dusił go kolanem. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać. Policjant został aresztowany i oskarżony o morderstwo drugiego stopnia. Śmierć Afroamerykaniana spowodowała trwającą od kilku dni falę protestów w USA. Zmarły był, według relacji znajomych, "łagodnym olbrzymem", próbującym odmienić swoje życie po pobycie w więzieniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: Michał Kleiber (b. szef PAN)
Data emisji: 08.06.2020
Godzina emisji: 15:33

IAR/PR24/tb

Polecane

Wróć do strony głównej