X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Głównym motywem jest sytuacja gospodarcza". Prof. Zbigniew Lewicki o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:37
- Tłum nie kalkuluje. Ludzie są przestraszeni, boją się, czy będą mieli gdzie pracować? Frustracja i strach gromadziły się w Stanach Zjednoczonych w związku z hamowaniem gospodarki w wyniku koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). Gościem audycji był także Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
Audio
  • 02.06.2020, Zbigniew Lewicki: Reelekcja D. Trumpa będzie zależała od stanu amerykańskiej gospodarki w październiku. (Kontrapunkt/PR24)
nz Protesty uliczne na ulicach Nowego Jorku
n/z Protesty uliczne na ulicach Nowego JorkuFoto: PAP/EPA/ALBA VIGARAY

Mimo wprowadzenia godziny policyjnej, w wielu amerykańskich miastach dochodzi do starć z policją. Do trwających od 6 dni protestów i zamieszek doszło z powodu śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, który zmarł podczas aresztowania w Minneapolis w stanie Minnesota.

W Filadelfii w stanie Pensylwania płoną budynki i rabowane są sklepy. Zniszczono wiele historycznych obiektów, ucierpiała najstarsza w mieście tawerna, w której bywał George Waszyngton i Tadeusz Kościuszko. Na pomnikach i budynkach władz miejskich pojawiły się antyrządowe napisy. Najbardziej ucierpiała dzielnica zamieszkana przez Afroamerykanów. Jak podały lokalne media, zniszczono tam ponad 40 procent sklepów i lokali. W Nowym Jorku obrabowano między innymi firmowy sklep Rolexa i kilka sklepów z biżuterią. Do podobnych sytuacji doszło w Los Angeles i Chicago.

"Mamy tutaj także konflikt polityczny". Witold Waszczykowski o zamieszkach w USA

Donald Trump natomiast wydał oświadczenie. Prezydent deklaruje, że zmobilizuje do walki m.in. oddziały wojska. Donald Trump nie wyklucza także wysłania na ulice oddziałów Gwardii Narodowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie sprecyzował jednak, w jakim wypadku zdecyduje się na podobny ruch. Zalecił takie rozwiązanie burmistrzom i gubernatorom, a jeżeli nie będą w stanie opanować tłumu, osobiście przystąpi do interwencji.

"Z prezydenta Stanów Zjednoczonych próbuje się robić rasistę"

Prof. Zbigniew Lewicki stwierdził w PR24, że "te zamieszki w przekazie medialnym są wyolbrzymione".

- W Nowym Jorku w tych wydarzeniach uczestniczy kilka czy kilkanaście tysięcy ludzi. To wydarzenia innego typu niż te w latach 60., gdzie był autentyczny bunt społeczny. Tam chodziło o prawa Afroamerykanów. Sytuację teraz wykorzystuje Antifa, a także m.in. różne szumowiny i złodzieje - stwierdził amerykanista.

Ze swoim przedmówcą zgodził się Jarosław Guzy. Zauważył, że omawiane protesty, to też "manifestacja pewnej postawy politycznej". (...) Liberalne media i przeciwnicy Donalda Trumpa rozkręciły histerię, a z prezydenta USA próbuje się robić rasistę. Pytanie, czy uda się to zrobić, bo to nie ma nic wspólnego z prawdą. Zachował się jak porządny prezydent, potępił działanie policji i przeciwstawił się nadużyciom prawa do demonstrowania oburzenia – nikt tego prawa Amerykanom nie zabrania - powiedział publicysta z PAP.

"Ludzie są przestraszeni, boją się, czy będą mieli gdzie pracować"

Uczestnicy audycji w PR24 zastanawiali się ponadto, w jakim stopniu wydarzenia ostatnich dni w USA mogę wpłynąć na notowania i reelekcję Donalda Trumpa?

- Reelekcja Trumpa będzie zależała od stanu gospodarki USA w październiku 2020. A zdecydowana postawa Donalda Trumpa podoba się sporej części wyborców, którzy chcą mieć spokój (...) - powiedział Zbigniew Lewicki. Pytany o genezę wydarzeń ostatnich dni w USA stwierdził, że "tłum nie kalkuluje". - Ludzie są przestraszeni, boją się, czy będą mieli gdzie pracować? Frustracja i strach gromadził się w Stanach Zjednoczonych w związku z hamowaniem gospodarki, w wyniku koronawirusa - powiedział Zbigniew Lewicki. 

Wielu amerykańskich polityków jest zdania, że niezależnie od protestów, rozruchy organizowane są przez skrajnie lewicową, anarchistyczną organizację Antifa, którą prezydent Donald Trump chce umieścić na liście organizacji terrorystycznych.

Tytuł audycji: Kontrapunkt

Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: prof. Zbigniew Lewicki (UKSW), Jarosław Guzy (PAP)
Data emisji: 02.06.2020
Godzina emisji: 20:33

PR24/IAR/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nierówności i podziały społeczne". Poseł Solidarnej Polski o sytuacji w USA

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:18
- Eksplozja społeczna w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że w społeczeństwie amerykańskim tlą się różne podziały społeczne, nierówności, które w momencie eskalacji wybuchają ze zdwojoną siłą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Sak z Solidarnej Polski. Gościem audycji była także Hanna Gil-Piątek z Lewicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Wróblewski: z zamieszkami na tle rasowym w USA mieliśmy do czynienia wiele razy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:28
- To, co w tej chwili dzieje się w Stanach Zjednoczonych, przerabialiśmy z wielką regularnością już wiele razy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ameryka jest ufundowana na podziałach rasowych". Marcin Makowski o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 20:43
- Ameryka jest ufundowana na podziałach rasowych i jeden czarnoskóry prezydent niczego tutaj nie zmienia. To historia tak stara jak USA, natomiast skala tych zamieszek jest zaskakująca nawet dla samych Amerykanów - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Wirtualnej Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy tutaj także konflikt polityczny". Witold Waszczykowski o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 20:28
- Mam nadzieję, że amerykański wymiar sprawiedliwości zajmie się policjantem, który udusił człowieka, ale nie usprawiedliwia to wandalizmu, atakowania władz amerykańskich, pomników i historii - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń