"Odwołania do Solidarności były dla władz najbardziej bolesne". Historyk o wizycie Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku

2020-06-13, 17:00

"Odwołania do Solidarności były dla władz najbardziej bolesne". Historyk o wizycie Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku
Gdańsk 12.06.1987. III pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Nz. Ojciec Święty przypłynął minowcem ORP Mewa na Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą i wygłosił homilię. . Foto: PAP/Jan Morek

- Westerplatte jest bardzo ważnym symbolem, ale wydaje mi się, że jeszcze ważniejszym jest wolność, której domagał się Jan Paweł II podczas kolejnych homilii - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Łatka, historyk i politolog (Instytut Pamięci Narodowej), który mówił o rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku. 

Posłuchaj

13.06.2020 Dr Rafał Łatka: Gdy czytamy homilie Jana Pawła II z tej trzeciej pielgrzymki do Polski, to prawa człowieka wysuwają się na pierwszy plan. (Temat Dnia / Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził między innymi Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r. Jego słowa skierowane do zebranych odwoływały się do bohaterskiej obrony półwyspu we wrześniu 1939 r. i jednocześnie niosły moralne przesłanie dla ludzi młodych. Te słowa są wciąż aktualne i zyskują nowy, symboliczny wymiar:


Powiązany Artykuł

Jan Paweł II EN 1200.jpg
Fotograf Jana Pawła II: dostać od papieża osobisty list, to coś niezwykłego

"Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską.

Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.

Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można "zdezerterować" - przemawiał Jan Paweł II.

"Papież domagał się praw człowieka od władz komunistycznych"

- Symbolem, najważniejszym przesłaniem papieskiej pielgrzymki z 1987 roku, było dążenie do wspólnoty wszystkich Polków w wolności i poszanowaniu godności - powiedział w PR24 dr Rafał Łatka, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej. -  Westerplatte jest bardzo ważnym symbolem, ale wydaje mi się, że jeszcze ważniejszym jest wolność, której domagał się Jan Paweł II podczas kolejnych homilii - dodał.

Wizyta Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku cały czas jest obecna w sercach i umysłach milionów Polaków.

CZYTAJ TAKŻE: >>>"Naród przestał się bać". Prof. Łęcicki o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

- Gdy czytamy homilie Jana Pawła II z tej trzeciej pielgrzymki do Polski, to prawa człowieka wysuwają się na pierwszy plan. Tych praw człowieka papież domagał się od władz komunistycznych. To wywoływało ich zniecierpliwienie - powiedział dr Rafał Łatka, który podkreślał, że Gdańsk jako kolebka Solidarności, był symbolem oporu przeciw komunistycznej władzy.

- We władzach komunistycznych było jasne przekonanie, że słowa które padną, mogą odwoływać się do grudnia 1970 roku, do Westerplatte i w końcu do Solidarności. To ostatnie odwołanie było dla władz najbardziej bolesne - podsumował historyk.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Rafał Łatka, historyk i politolog (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 13.06.2020 

Godzina emisji: 16:35

PR24/PAP/IAR/TB


Polecane

Wróć do strony głównej