X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: materiał dowodowy przesądza o charakterze tego dramatu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 11:11
- Zostały zidentyfikowane części samolotu, lewej burty oraz lewego skrzydła, na których eksperci wykryli ślady materiałów wybuchowych, zarówno trotylu, jak i hexogenu. (…) Ta kwestia nie ulega wątpliwości i przesądza o charakterze tego dramatu - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz były szef MON, przewodniczący podkomisji smoleńskiej.
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Podkomisja smoleńska przedstawiła film, który referuje raport końcowy z prac zespołu. Wynika z niego, że do katastrofy prezydenckiego TU-154M 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło na skutek dwóch eksplozji - na lewym skrzydle i w centropłacie samolotu.

smoleńsk 1200 pap.jpg
Wiceszef podkomisji smoleńskiej: nie ma wątpliwości, że doszło do zamachu

Ślady materiałów wybuchowych

Jak podkreślał Antoni Macierewicz, niezależne placówki badawcze wykryły ślady materiałów wybuchowych w szczątkach samolotu. - Znajdują się na przełomie lewego skrzydła, które zostało rozerwane eksplozją, oraz przed lewymi drzwiami, pod którymi doszło do wybuchu. Na filmie te fragmenty są dokładnie wskazane - dodał.

Posłuchaj
22:40 _PR24_AAC 2020_08_10-10-07-42.mp3 10.08.2020 Antoni Macierewicz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Analiza parametrów lotu

Dokonana na podstawie parametrów lotu analiza prof. Nowaczyka pokazuje, że katastrofa lewego skrzydła, jego rozsadzenie, miało miejsce 100 metrów przed uderzeniem w brzozę. - W parametrach lotu mamy świadectwa, że doszło do utraty końcówki lewego skrzydła. To drugi, przesadzający dowód, który sam w sobie jest wystarczający, podobnie jak ślady materiałów wybuchowych, by wskazać nie tylko, że raporty Tatiany Anodiny i Jerzego Millera są fałszywe, ale że tragedia zaczęła się wcześniej, w miejscu, w którym nie było żadnych przeszkód fizycznych mogących spowodować urwanie skrzydła, że musiała być to ingerencja innego charakteru. Analiza szczątków wskazała, że był to materiał wybuchowy - stwierdził gość audycji.

Rozrzut i zniszczenia szczątków

Trzeci zbiór dowodów to wyniki symulacji Narodowego Instytutu Badań Lotniczych przy uniwersytecie stanowym Wichita. - Tzw. pancerna brzoza nie mogła przeciąć skrzydła. (…) Trajektoria lotu wg komisji Jerzego Millera i Tatiany Anodiny to kolejna sprawa. Ustaleń tych komisji nie potwierdza także rozrzut i zniszczenia szczątków. Można powiedzieć, że pokazali nam zupełnie inną katastrofę niż ta, która miała miejsce naprawdę - stwierdził Antoni Macierewicz.

Czytaj także:

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej zapowiedział 30 lipca w Sejmie, że w ciągu kwartału raport końcowy z jej prac zostanie przekazany ministrowi obrony narodowej. Podkomisja została powołana w celu ponownego zbadania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Antoni Macierewicz

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka

Czytaj także

"Cały czas jesteśmy we mgle niewiedzy". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 15:01
- Cały czas pokutują konsekwencje tego, że oddano śledztwo Rosjanom, nie zabezpieczono dowodów. Śledztwo było prowadzone tak, jakby chciano sprawę zamieść pod dywan. Nadal czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Lichocka o katastrofie smoleńskiej: zginęli, realizując misję w naszym imieniu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 22:01
- Paradoksalnie po tych 10 latach szczucia na "lud smoleński" mamy coraz mocniejsze uczucia wspólnotowe. Wiemy, że to była elita, która leciała do Smoleńska, aby oddać hołd pomordowanym - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Lichocka.
rozwiń zwiń