X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceszef podkomisji smoleńskiej: nie ma wątpliwości, że doszło do zamachu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 11:31
- Nie można mieć wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z zamachem. Nasza podkomisja konsekwentnie zbierała dowody. Były one badane przez międzynarodowe ośrodki. Odpowiedź jest jednoznaczna: na pokładzie Tupolewa w 2010 roku miały miejsce dwa wybuchy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Nowaczyk, wiceszef podkomisji ds. badania wypadku lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku. 
Wrak samolotu Tu-154
Wrak samolotu Tu-154Foto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Dwa wybuchy: na lewym skrzydle i w centropłacie były przyczyną katastrofy smoleńskiej. Świadczą o tym: rodzaj zniszczeń, rozmieszczenie szczątków samolotu, jak i obrażenia ofiar - to zaprezentowane ustalenia tzw. podkomisji smoleńskiej.

- Nie można mieć wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z zamachem. Nasza podkomisja konsekwentnie zbierała dowody. Były one badane przez międzynarodowe ośrodki. Odpowiedź jest jednoznaczna: na pokładzie Tupolewa w 2010 roku miały miejsce dwa wybuchy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Nowaczyk. 

macierewicz_1200.jpg
"Prezydencki Tu-154 zniszczony przez wybuch". Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej

Podkreślił również, że materiały wybuchowe na Tupolewie zostały wykryte już w latach 2012-2013 w Smoleńsku, gdzie polscy eksperci badali części samolotu przy pomocy mobilnych detektorów.

- Niestety raport, który został sporządzony wówczas przez Rosjan i podpisany przez polskich ekspertów, ukrył materiały wybuchowe, które zostały tam wykryte, wciągając je pod jeden nic niemówiący komunikat o wykryciu związków z grupami nitro - zaznaczył profesor. 

Czytaj także:

Dodał, że są dowody "w postaci zdjęć, w postaci odczytu z pamięci detektorów", że wykryły one RDX, trotyl, pentryt i nitroglicerynę i "określiły obecność tych związków".

- To są związki, które nie występują nigdzie, oprócz materiałów wybuchowych. Niezależnie od tego, jaki jest ich ślad, świadczą o obecności materiałów wybuchowych. Tu nie ma dyskusji na temat tego, jak wielką ilość wykryto. Ich wykrycie stanowi potwierdzenie tezy o obecności materiałów wybuchowych. Wykryto je na fotelach, ale także na częściach samolotu - powiedział Kazimierz Nowaczyk. 

Posiedzenie zwołane na wniosek posłów KO

Wnioski podkomisji w formie materiału filmowego zostały zaprezentowane podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej, zwołanego na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej. Materiał podkomisji polemizuje jednocześnie z raportem komisji, którą kierował Jerzy Miller, która w latach 2010-2011 badała przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Pojawiły się w nim zarzuty pod adresem wiceszefa tej komisji, obecnie posła KO Macieja Laska.

Główna teza przedstawionego sprawozdania z prac podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej to dwa wybuchy, do których miało dojść na lewym skrzydle oraz w centropłacie Tupolewa. Jak podano w materiale, na szczątkach samolotu znaleziono ślady trotylu, heksogenu i pentrytu.

Według członków podkomisji o tym, że w Tupolewie doszło do eksplozji, świadczą - z jednej strony charakter zniszczeń samolotu i rozrzucenie jego fragmentów, z drugiej - obrażenia ofiar.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
14:04 PR24_MPLS 2020_08_03-10-44-17.mp3 prof. Kazimierz Nowaczyk o ustaleniach podkomisji smoleńskiej (Temat dnia)

 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Kazimierz Nowaczyk (podkomisja smoleńska) 

Data emisji: 03.08.2020

Godzina emisji: 10.45

PR24/bartos

Czytaj także

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Co ustalono w ciągu ostatniego roku?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 13:44
Za nami kolejny rok śledztwa prowadzonego przez polską prokuraturę w sprawie katastrofy smoleńskiej. Wciąż nie znamy odpowiedzi na najważniejsze pytania - jaka była przyczyna tragedii z 10 kwietnia 2010 roku i kto ponosi winę. Wcześniej od prokuratorów odpowiedzi udzieli zespół Antoniego Macierewicza, który zakończył już prace nad raportem ws. katastrofy smoleńskiej i przedstawi go w ciągu najbliższych kilku dni.  
rozwiń zwiń