X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Była moc w narodzie polskim". Jan Pietrzak o powstaniu NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:45
- Pamięć o poległych bohaterach była u nas bardziej żywa niż w innych państwach. Polacy już po wojnie nie poddawali się komunizmowi, mieli świadomość, że żyją w niewoli, ta świadomość pogłębiała się z każdym robotniczym zrywem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk publicysta.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: PR24/AK

W tym roku mija 40 lat od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Podpisując porozumienie, władze zgodziły się na realizację 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.

Strajk górników w kopalni Manifest Lipcowy pap 1200.jpg
Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową

31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele.

Posłuchaj
21:48 _PR24_AAC 2020_09_03-13-36-07.mp3 03.09.2020 Jan Pietrzak (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

 Jan Pietrzak mówił o przyczynach, dla których to właśnie w Polsce udało się, w pierwszym państwie z bloku państw socjalistycznych, doprowadzić do przełomu. - Polacy się buntowali, bo polski duch i historia powodowała, że nie mogli wytrzymać w tym ustroju. To były bardzo poważne decyzje. Pokolenie, które w latach 70. ubiegłego wieku mniej się bało, nie było tak zastraszone i chętniej poszło za głosem polskości - zaznaczył. 

- Solidarność bezspornie obaliła komunę, ale z nazwiskami jest gorzej, Lech Wałęsa jest podejrzewany o niecne zachowanie. Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że to on obalał komunę, on raczej z tą komuną współpracował. Adam Michnik z Jackiem Kuroniem marzyli raczej o socjalizmie o ludzkim obliczu niż o niepodległości Polski - dodał gość audycji. 

Jak dodał Jan Pietrzak, ciągle mamy do czynienia z dywersyjnymi działaniami wobec Polski. - Widzimy profanację świątyń czy pomników. To jest walka z polskością. Tam nie chodzi o kolorowe szmatki, którymi się oblekają, tylko o zniszczenie polskich korzeni, fundamentu, na którym Polska powstała - podkreślał. 

Zobacz także:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Jan Pietrzak

Data emisji: 03.09.2020

Godzina emisji: 13:33

tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To był fantastyczny czas". Andrzej Kołodziej o porozumieniach sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 08:00
- Wtedy nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co wyniknie z naszych osiągnięć i na co się porywamy - powiedział w Polskim Radiu 24 działacz "Solidarności" Andrzej Kołodziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" jest jedna. Piotr Duda o inicjatywie ruchu Rafała Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:35
- "Solidarność" to są konkretne wartości; nauka społeczna Kościoła i wartości chrześcijańskie. Pan Rafał Trzaskowski, który podpisuje kartę LGBT, niech najpierw się dowie co to za wartości, a późnej decyduje się nazywać swój ruch "Nowa Solidarność" - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń