Piotr Trudnowski: nie można prawicowości sprowadzać wyłącznie do kwestii gospodarczych

- Prawica zasadniczo starała się dbać o autorytet państwa, stara się wzmacniać instytucje, nie przeregulowywać państwa zbyt wieloma instytucjami, ale dbać o to, by te, które rzeczywiście istnieją cieszyły się sprawczością, szacunkiem społecznym  - ocenił w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

2020-09-16, 12:10

Piotr Trudnowski: nie można prawicowości sprowadzać wyłącznie do kwestii gospodarczych
Piotr Trudnowski. Foto: PR24/TB

Prezes Klubu Jagiellońskiego mówił na antenie Polskiego Radia 24 o tym, czym w realiach polskiej polityki jest "ideowa prawica". Jak wskazał, w tej kwestii jest pewne "pomieszanie z poplątaniem".

Posłuchaj

Piotr Trudnowski o prawicy w Polsce (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 23:20
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

Unia Europejska 1200 free
Postęp, tradycjonalizm czy konserwatyzm? Jaką drogą podążamy?

Prawice w Polsce

- Z jednej strony mamy część środowisk, głównie tych na prawo od Prawa i Sprawiedliwości, kojarzonych z poglądami wolnorynkowymi, a jednocześnie czasami odwołującymi się także do tradycji narodowej, które bardzo chętnie mówią o tym, że jedyną prawdziwą prawicą w Polsce są środowiska odwołujące się do tego typu poglądów, gdzie jednoznacznym wyznacznikiem mają być kwestie gospodarcze, wolny rynek - powiedział. Zdaniem gościa PR24 jest to "mocno redukcjonistyczne podejście do kwestii prawicowości".

Piotr Trudnowski uważa, że pewną wspólną cechą ruchów prawicowych w Polsce, których "nie można sprowadzać wyłącznie do kwestii gospodarczych", jest m.in. "dbanie o autorytet państwa, wzmacnianie instytucji". Według niego te środowiska polityczne nie chciały "przeregulowywać państwa zbyt wieloma instytucjami, ale dbać o to, by te, które rzeczywiście istnieją, cieszyły się sprawczością, szacunkiem społecznym".

REKLAMA

Prawica jako integralny obóz?

Ekspert zaznaczył, że prawica różni się także w kwestiach międzynarodowych, np. stosunkiem do Rosji czy podejściem do reformy państwa, tym czy ma ona być ewolucyjna czy rewolucyjna.

- Nie widzę powodu, żebyśmy próbowali jakiegoś "metra z Sèvres prawicowości" i zakładali, że prawica powinna być integralnym obozem, który spełnia te wszystkie przesłanki, odwołuje się w sposób konsekwentny do tradycji historycznej - wskazał Piotr Trudnowski i dodał, że jego podejście do konserwatyzmu nie zakłada konserwowania przeszłości w całości, a jedynie tego, co w niej dobre, i zmienianie tego, co złe lub przestarzałe.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: : "Temat dnia / Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 11:33

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej