Prof. Modzelewski: nie mamy możliwości, by powtórzyć poprzedni lockdown
- Musimy leczyć tych, którzy wymagają leczenia, ale czy nasze działania polegające na "cichym" lockdownie doprowadzą do zmniejszenia liczby zachorowań? Chrońmy tych, którzy są chorzy i najbardziej zagrożeni, ale nie wprowadzajmy zakazów generalnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista.
2020-10-23, 15:47
Rozmowa dotyczyła sytuacji gospodarczej w kraju i kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. - Pytanie, czy wrócimy do czarnego scenariusza z pierwszej połowy roku, czy mamy inną wersję reakcji na to zagrożenie. Zaczęło się obiecująco. Podział na strefy był dobrym podziałem, teraz chyba zadziałała presja, którą nie do końca rozumiem - ocenił prof. Witold Modzelewski.
"Wyrywamy się z miejsca"
Powiązany Artykuł
Pandemia nie rujnuje naszych finansów. Większość Polaków ma tyle samo lub więcej pieniędzy
- Liczba osób zakażonych to nie jest to samo, co ludzie chorzy. Musimy leczyć tych, którzy wymagają leczenia, ale czy nasze działania polegające na "cichym" lockdownie doprowadzą do zmniejszenia liczby zachorowań? Nie mamy już możliwości, aby powtórzyć poprzedni lockdown. Chrońmy tych, którzy są chorzy i najbardziej zagrożeni, ale nie wprowadzajmy zakazów generalnych - zwrócił uwagę.
Posłuchaj
Zdaniem ekonomisty, "świat zaczął pogłębiać dysproporcję wewnętrzną. Wzrosło bogactwo bogatych, natomiast naszym sukcesem jest to, że jako biedni wyrywamy się z tego kręgu biednych, aby nie popadać w głębszą biedę. To nasz dorobek, który musimy chronić. Zagrożenie nie skończy się, możemy tylko ograniczać liczbę chorych".
- "Traktuję pandemię jako silne szkło powiększające". Prof. Mączyńska o wpływie COVID-19 na gospodarkę
- Premier: cała Polska od soboty będzie czerwoną strefą
- Wyrywamy się z miejsca, które nam niejako przydzielono historycznie, czyli biednego peryferium w centrum Europy, które miało być rezerwuarem taniej siły roboczej. Spóźniliśmy się wiele lat, ale staramy się wyjść z tego miejsca. Bieda w Polsce zawsze była ograniczała potencjał własnej twórczości i to się zmienia, a więc spotykają nas oskarżenia o wszelkie możliwe zło. Nie należy się tym przejmować, ale trzeba też mieć świadomość, że nie odpuści się nam krytyki - podsumował.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista)
Data emisji: 23.10.2020
Godzina emisji: 15.08
Polskie Radio 24/pkr
REKLAMA
REKLAMA