"Weto jest normalnym narzędziem wpisanym w europejskie traktaty". Prof. Grabowska o budżecie UE

- Praworządność może być takim "workiem", do którego wrzuci się każde zachowanie państwa, jeżeli chce się w to państwo uderzyć i jeżeli nie chce się mu przydzielić pieniędzy - stwierdziła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego.

2020-11-16, 15:05

"Weto jest normalnym narzędziem wpisanym w europejskie traktaty". Prof. Grabowska o budżecie UE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wiola Wiaderek/shutterstock

- Spróbujmy odczarować to magiczne słowo "weto", bo posługujemy się nim tak, jakby Polska miała użyć narzędzia, które przewraca porządek w Polsce, w Unii Europejskiej, a może nawet na świecie - powiedziała profesor. Podkreśliła przy tym, że "weto jest normalną regułą, normalnym narzędziem wpisanym w europejskie traktaty i bywa używane bardzo często, niekiedy nawet nie będąc nazywany wetem".

Powiązany Artykuł

ziobro 1200 pap (1).jpg
"W tej kwestii polscy politycy powinni mówić jednym głosem". Ziobro o możliwości weta ws. budżetu UE

Prof. Grabowska przypomniała, że ostatni unijny budżet został zawetowany. - Unia Europejska funkcjonowała pomimo nieustalenia budżetu od razu - zaznaczyła. - Przecież Unia nie może działać bez pieniędzy, nie mogą działać instytucje bez środków - dodała.


Posłuchaj

Prof. Genowefa Grabowska o uzależnieniu funduszy unijnych od praworządności (Temat Dnia/Gość PR24) 22:39
+
Dodaj do playlisty

 

- Nie przesadzajmy, że to jest koniec świata, że Polska nagle burzy porządek razem z Węgrami - podkreśliła profesor. Zaznaczyła, że jest więcej państw, które nie zgadzają się z obecnym kształtem budżetu unijnego. - Wszyscy wkładamy pieniądze do tego budżetu i wszyscy mamy prawo decydować, jak on będzie dzielony - przekonywała prof. Grabowska na antenie Polskiego Radia 24.

REKLAMA

- Jeżeli Komisja Europejska proponuje rozdział unijnych środków wedle takich reguł, które są niejasne, które polegają na dobrowolnym uznaniu lub braku tego uznania, na ocenie dokonywanej przez komisarzy albo przez innych urzędników UE, to nie może się podobać państwom członkowskim - stwierdziła profesor.

Zaznaczyła także, że "budżet musi być dzielony wedle takich reguł, jakie przewiduje traktat UE". - One są wyraźnie zapisane - powiedziała.

Czytaj także: 

Zdaniem prof. Grabowskiej "Komisja Europejska weszła na taki niebezpieczny grunt, w którym usiłuje pokazać, jak jest ważna, jak wiele może od państw członkowskich wymagać i że to ona będzie decydowała również o tym, gdzie pójdą pieniądze". - To jest próba rozszerzenia uprawnień tego organu - podkreśliła profesor i dodała, że "od tego są rządy państw członkowskich".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzemiel
Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego)
Data emisji: 16.11.2020
Godzina emisji: 14.34

REKLAMA

itom/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej