"Prezydencja niemiecka dopuściła się złej interpretacji". Prof. Grabowska o sporze wokół unijnego budżetu

- Złej interpretacji dopuściła się prezydencja niemiecka, pozwalając na odejście od ustaleń lipcowego szczytu Rady Europejskiej, gdzie niedokładnie zapisano wolę państw. Nie zapisano natomiast tego, co potem prezydencja ustalała z Parlamentem Europejskim - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego. 

2020-11-28, 15:43

"Prezydencja niemiecka dopuściła się złej interpretacji". Prof. Grabowska o sporze wokół unijnego budżetu
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Foto: Alexandros Michailidis / shutterstock

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu przyjął rezolucję, dotyczącą "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. W środę natomiast w PE odbyła się debata na ten temat. 

Powiązany Artykuł

Unia Europejska 1200 free
Łączenie praworządności z unijnym budżetem. Sellin: bronimy UE przed rozpadem

Cały czas trwa także spór o łączenie wypłacania unijnych funduszy z praworządnością. Stanowczo sprzeciwiają się temu Polska i Węgry. 


Posłuchaj

prof. Genowefa Grabowska o sporze wokół unijnego budżetu (Temat dnia) 22:02
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem gościa PR24 "złej interpretacji dopuściła się prezydencja niemiecka, pozwalając na odejście od ustaleń lipcowego szczytu Rady Europejskiej, gdzie niedokładnie zapisano wolę państw, ale nie zapisano tego, co potem prezydencja niemiecka ustalała z Parlamentem Europejskim". - Nie chciałabym mówić o winie, bo nie o nią tu chodzi - podkreśliła prof. Genowefa Grabowska. 

REKLAMA

Czytaj więcej:

Zaznaczyła również, że "na gruncie prawnym nie ma wątpliwości, że prezydencja niemiecka nie obroni tego rozporządzenia, które przygotowała Komisja Europejska, a które potem uzgodniła z Parlamentem Europejskim".

- Trzeba pamiętać, że to rozporządzenie nie jest samoistne. Ono nie może istnieć i być stosowane samodzielnie, jak to się niektórym wydaje. Ono wprowadza budżet. Ma być narzędziem wykonawczym, które pozwala na funkcjonowanie budżetu, co do którego merytorycznie wszyscy się zgodzili - powiedziała ekspert. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego)

Data emisji: 28.11.2020

REKLAMA

Godzina: 15.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej