Podatek handlowy od 2021 roku. Prof. Modzelewski: do tej pory system wspierał duże struktury

2020-12-03, 16:57

Podatek handlowy od 2021 roku. Prof. Modzelewski: do tej pory system wspierał duże struktury
Prof. Witold Modzelewski zaznaczył, że katastroficzne oceny naszych finansów są "przejaskrawione, wynikające z niedostatecznej analizy stanu rzeczy, z którym mamy do czynienia".Foto: PR24

- To, że (podatek handlowy - red.) wejdzie w tym czasie, to trochę przypadek, a jeśli komuś za to "dziękować", to właśnie tym lobbystom, którzy go zablokowali, bo moglibyśmy go mieć już od 2016 roku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, odnosząc się do zapowiedzi, że od początku 2021 roku zacznie funkcjonować blokowany dotąd podatek od sprzedaży detalicznej.

- Podatek od sprzedaży detalicznej wyrówna szanse między dużymi dyskontami a polskimi sklepami. Wpływy z niego sięgną w 2021 r. ok. 1,5 mld zł - mówił w Polskim Radiu 24 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. W Polskim Radiu 24 o tzw. podatku handlowym mówił także prawnik i ekonomista prof. Witold Modzelewski.

Powiązany Artykuł

T. KOŚCIŃSKI.jpg
Minister finansów uspokaja: pieniądze na programy socjalne mamy zabezpieczone

"Do tej pory system podatkowy wspierał duże struktury"

Gość PR24 stwierdził, że sprawa tzw. podatku handlowego pokazuje sposób funkcjonowania Unii Europejskiej. - Ja przypomnę, że to było uchwalone cztery lata temu, natomiast zostało potem umiejętnie zablokowane wnioskiem oczywiście lobbystycznym, jakoby ten podatek wprowadzał niedozwoloną pomoc publiczną - mówił prof. Witold Modzelewski.

Jak zaznaczył, wniosek w toku postępowania przed unijnymi trybunałami został odrzucony. Zdaniem eksperta, wniosek od początku był "zupełnie absurdalny". - Ale wiadomo, chodziło o zablokowanie jego wejścia w życie - wyjaśnił.

- On teraz, po tym długim okresie "peregrynacji proceduralnych", wreszcie stanie się prawem. A wiemy, że jest to coś istotnego, zwłaszcza z punktu widzenia konkurencji na rynku detalicznym, która do tej pory - przez system podatkowy - preferowała duże struktury, które i tak są silniejsze od małych i średnich przedsiębiorstw - mówił prof. Witold Modzelewski.

Zobacz także:

"Można podziękować tym, którzy go blokowali"

Powiązany Artykuł

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Eksperci: dodatkowe podatki i składki zniechęcą firmy do aktywności inwestycyjnej

Gość PR24 odniósł się także do zarzutów, że wprowadzenie tego podatku od początku 2021 roku jest zabiegiem rządu, by ratować sytuację finansową państwa. - To, że on wejdzie w tym czasie, to można powiedzieć trochę nawet przypadek, a jeśli komuś za to "dziękować", to właśnie tym lobbystom, którzy go zablokowali, bo moglibyśmy go mieć już od 2016 roku - stwierdził prof. Modzelewski.

Ekonomista podkreślił także, że analizy wskazują, iż podatek handlowy będzie trudny do przeniesienia na konsumenta, a nawet jeśli będzie przeniesiony, to w na tyle niewielkiej części, że nie przyniesie to zysku sklepom wielkopowierzchniowym, za to nie będzie wyraźnie odczuwalne przez klientów.

Podatek handlowy

W lipcu 2016 r. Polska uchwaliła ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie od 1 września 2016 r. Podatek ten miał pierwotnie obowiązywać od września 2016 r., ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. Wiosną 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził nieważność decyzji Komisji.

Następnie podatek handlowy miał obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., ale w związku z odwołaniem się KE od niekorzystnego dla niej wyroku TSUE, w grudniu 2019 r. przedłużono jego zawieszenie do 1 lipca 2020 r. W połowie tego roku, z powodu epidemii, został on jednak zawieszony do końca 2020 r.

Posłuchaj

Prof. Witold Modzelewski o podatku handlowym ("Temat dnia / Gość PR24") 24:24
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekonomista, UW)
Data emisji: 03.12.2020
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej