"To akcja polityczna opozycji". Krzysztof Czabański o projekcie ustawy likwidującym RMN
- Projekt o likwidacji Rady Mediów Narodowych przywraca stan, jaki był do roku 2015 r., kiedy decydowały środowiska PO, SLD i PSL, mając wpływy na uniwersytetach. Dobierały one tak ludzi, by nie mógł startować nikt inny spoza z tych opcji politycznych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
2020-12-04, 15:52
Powiązany Artykuł
Likwidacje, czystki, lojalki. Taki jest plan opozycji na media publiczne
"Zaczęliśmy zmieniać media publiczne"
- Projekt został przyjęty przez większość opozycyjną jednym głosem. Nie zyskał on popularności poza samą opozycją. Nie przenosi on kompetencji, tylko przywraca stan, jaki był do roku 2015 r., kiedy decydowały środowiska polityczne PO, SLD i PSL. Przed 2015 rokiem o tym, kto może startować w konkursach do rad nadzorczych mediów publicznych, decydowały wydziały niektórych uczelni wyższych, czyli środowiska polityczne, które tworzą opozycję i przez lata sprawowały rządy w mediach publicznych. Opozycja chce, żeby to wróciło - ocenił Krzysztof Czabański.
- Zaczęliśmy zmieniać media publiczne, a to się opozycji nie podoba. Nie mogą wygrać wyborów, próbują więc to zrobić fortelem poza procedurami demokratycznymi. To jest akcja polityczna i nie sądzę, że opozycja ma nadzieję, że przeprowadzi ten projekt - zaznaczył.
- Media publiczne są solą w oku środowisk politycznych, które zarządzały nimi przez kilkanaście lat. Zmiana tej sytuacji jest nie do przyjęcia przez opozycję, która stale wypowiada się na temat demokracji i tolerancji. Na ile była demokratyczna i tolerancyjna, mogliśmy widzieć to w poprzednich mediach publicznych. Widzieliśmy także ich zachowania współczesne takie jak ograniczania czy eliminowania z konferencji prasowych niewygodnych mediów - zwrócił uwagę.
Powiązany Artykuł
Szef KPRM o postulatach opozycji, by zlikwidować Radę Mediów Narodowych: chodzi o efekt polityczny
"Słuchać sumienia i reguł prawnych"
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 "jeżeli ktoś chce wrócić do monopolu informacyjnego jednej strony, będzie działał tak jak większość w Senacie, która uchwaliła ten projekt. Druga strona wie, że gwarantem dobrych zmian i gwarantem tego, że media publiczne pełnią swoją rolę, jest Rada Mediów Narodowych".
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem konstytucyjnym. Rada Mediów Narodowych nie jest wpisana w konstytucję, ale nie można mówić, że jest niekonstytucyjna, bo o konstytucyjności przesądza prawomocność ustawy, a nie fakt wpisania do konstytucji. Jest ona zatem zgodna z konstytucją - podkreślił przewodniczący RMN.
- Bardzo ważne jest to, aby w różnego rodzaju mediach ukazywały się różnorodne głosy. Dobrze wiemy, że wolność słowa to nie tylko to, że dziennikarz przychodzi do stacji radiowej i wyraża swoje poglądy. Chodzi o dopuszczenie do głosu poglądów, z którymi się nie zgadzamy. Trzeba słuchać sumienia i reguł prawnych i mieć elementarne poczucie obowiązku dziennikarskiego - podsumował.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR 24"
REKLAMA
Prowadziła: Magdalena Złotnicka
Gość: Krzysztof Czabański (Rada Mediów Narodowych)
Data emisji: 4.12.2020
Godz. emisji: 15.50
REKLAMA
pkr
Polecane
REKLAMA