Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

- Naszym zamiarem jest to, by uczelnie były miejscem debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych. (…) Chcemy wolności badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

2020-12-05, 17:24

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd
Prof. Włodzimierz Bernacki. Foto: PR24/Adam Koniecki

W audycji poruszono przede wszystkim temat procesu przeprowadzania reformy szkolnictwa wyższego oraz działań ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, co spotyka się z oporem środowisk lewicowych. Prof. Włodzimierz Bernacki stwierdził, że media głównego nurtu wykreowały wizerunek zarówno ministra, jak i resortu, jako czających się na wolności i autonomię uczelni, a także studentów.

Powiązany Artykuł

1200_Czarnek_MNiSW.png
"Miejsce kształtowania osobowości młodego człowieka". Czarnek o istocie szkolnictwa wyższego

- Do momentu powołania ministra Czarnka, czy mnie, rektorzy i przedstawiciele środowisk akademickich wskazywali na konieczną zmianę oraz reformę. Gdy powołano nas na nasze stanowiska, to uruchomiono mechanizm uderzenia w próby tych zmian - wskazał.

W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim prof. Bernacki podkreślił, że zamiarem ministerstwa jest to, by uczelnie były miejscem debat i to debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych.

Posłuchaj

Prof. Włodzimierz Bernacki o reformie szkolnictwa wyższego ("Temat dnia/Gość PR24") 22:19
+
Dodaj do playlisty

- Społeczność akademicka powinna być społecznością, gdzie wszelkie poglądy, nurty i teorie mogą być głoszone, pod warunkiem, że mają walor naukowości - dodał wiceminister.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wyklad EN 1200 .jpg
Prof. Jaroszyński: na uczelniach marksizm przybiera maskę postmodernizmu

Zaznaczył, że nie będzie akceptacji dla sytuacji, w których ktoś jest pozbawiany prawa awansu czy funkcji kierownika katedry ze względu na to, że jego światopogląd nie mieści się w większości lewicowej czy liberalnej.

- To niedopuszczalne, również, gdy mówimy o osobach mających poglądy lewicowe w instytucji, która byłaby w swej większości konserwatywna. Chcemy wolności nie tylko badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział na antenie Polskiego Radia 24.

Jak zauważył senator PiS, ministerstwu nauki i szkolnictwa wyższego zarzuca się "chęci krwiożercze wobec środowisk lewicowych". - Tak nie jest. Chcemy uświadamiać i stworzyć ramy pluralizmu, zachęcić do wsparcia nurtów badań naukowych, które są budujące dla tożsamości narodowej, poczucia wspólnotowości - zapewnił pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, senator PiS
Data emisji: 05.12.2020
Godzina emisji: 16.35

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej