more_horiz

"Biznes wie, że zwolnienia to korzyść krótkotrwała". Grzegorz Rippel o sytuacji na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:18
- Jeśli pracodawca będzie jednak uczciwy, odpowiednio wcześniej poinformuje swojego pracownika o tym, że na dłuższą metę nie utrzyma firmy - mówił w Polskim radiu 24 trener biznesu, Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutersttok

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,1 procent wobec 6,1 w październiku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 1.025,7 tysięcy wobec 1.018,4 tysięcy osób w październiku.

Stopa bezrobocia na niezmienionym poziomie 6,1 procent utrzymuje się od czerwca. GUS poinformował też, iż w trzecim kwartale tego roku, 97 tysięcy osób miało pracę, ale jej nie wykonywało w związku z pandemią. W poprzednim kwartale było to 1221 tysięcy osób.

"Utrzymanie pracowników"

rodzina 500 plus 1200 free.jpg
Trudna sytuacja gospodarcza nie zmieni w 2021 roku pomocy państwa dla rodzin. Programy 500+ i 300+ będą kontynuowane

- Ocenię sytuację także z punktu widzenia przedsiębiorcy bo, obok działalności naukowej, prowadzę również małą firmę. Oczywiście, że jest tak, iż wszelkiego rodzaju wsparcie rządu w postaci tarcz finansowych dla kolejnych branż w gospodarce, spowolniło skutki lockdownu, w tym zwalnianie pracowników. Co więcej, większość firm zadeklarowała utrzymanie miejsc pracy - powiedział ekspert.

Jak dodał, wielu przedsiębiorców stara się w obecnej rzeczywistości utrzymać swoich najlepszych pracowników, zdając sobie sprawę z tego, że o dobrego pracownika jest trudno. - Nie mówimy tylko o tzw. białych kołnierzykach, ale o wykwalifikowanych pracownikach. W związku z tym pracodawcy wiedzą, że zwolnienia to krótkotrwałe korzyści - podkreślił Grzegorz Rippel.

"Test dla pracodawców"

Zauważył przy tym, że coraz częściej jesteśmy świadkami paradoksów, do których trzeba się przyzwyczaić. - Czasem jest tak, że w ramach jednej branży, jeden z przedsiębiorców ma kłopoty finansowe, a drugi wręcz przeciwnie, nie może nadążyć ze zleceniami. To jest czas testu pewnej uczciwości pracodawcy względem pracownika - mówił gość PR24.


Posłuchaj
24:58 _PR24_AAC 2020_12_27-09-33-04.mp3 G. Rippel o sytuacji na rynku pracy ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Grzegorz Rippel (trener biznesu, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu)

Data emisji: 27.12.2020

Godzina: 09.33 

Zobacz także

Zobacz także