Jak działa szczepionka mRNA? Prof. Kochański: początki prac nad tą technologią to lata 90.
- Niektórym wydaje się, że ta technologia powstała kilka miesięcy temu. Tak zupełnie nie jest. Idea szczepionki opartej o mRNA nie jest wcale taka młoda. Pierwsze nieśmiałe próby jej powstania to początek lat 90. - powiedział prof. Andrzej Kochański. Genetyk wyjaśnił także zasadę działania szczepionki na koronawirusa.
2020-12-29, 10:58
W poniedziałek do Polski trafiła kolejna, tym razem 300-tysięczna, partia szczepionek na koronawirusa. Obecny na lotnisku w Warszawie premier apelował do Polaków o zaufanie nauce. - Zaufajmy nauce i medycynie, najlepsi specjaliści z całego świata pracowali nad szczepionką wiele miesięcy. Szczepionka przeszła fazy badań, które są konieczne po to, by mogła być dopuszczona i została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków. Dziś, wraz z coraz z szerszym dostępem, chcę raz jeszcze zaapelować w pierwszej kolejności do wszystkich medyków - państwo wiecie najlepiej, jakim dobrodziejstwem jest szczepienie, szczepionka - powiedział Mateusz Morawiecki. Szczepionka trafi do szpitali w całym kraju. Jako pierwsi będą mogli zaszczepić się pracownicy medyczni. Od 15 stycznia ruszą za to ogólnopolskie zapisy.
Szczepionka z rewolucyjną technologią
Powiązany Artykuł
Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Tak wygląda procedura krok po kroku
Według ostatnich badań zdecydowana większość osób deklarujących, że się nie zaszczepią, niepokoi się szybkim tempem przyjęcia szczepionki do użytku i jej bezpieczeństwem dla zdrowia. Zdaniem prof. Andrzeja Kochańskiego nie można się dziwić takim wątpliwościom. - Trudno dziwić się tym wynikom. Po pierwsze jest to bardzo masowa akcja, jeżeli chodzi o szczepienia, a po drugie preparatem nowego typu. Trzeba dopowiedzieć, że jest to technologia, z którą nie mieliśmy okazji wcześniej się zetknąć - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Czytaj także:
- Zachęcanie do szczepień na koronawirusa. Dr Sutkowski: jako lekarze powinniśmy dać przykład
- Szczepienia na COVID-19. Publicyści: potrzeba czasu na zmianę podejścia Polaków
- Pandemia przyspieszyła cyfryzację. Dr Kawecki: byliśmy przez nią odważniejsi w decyzjach
- Prof. Włodzimierz Gut: szczepienia pozwalają na normalniejsze życie
Jak mówi genetyk, pracę nad technologią, którą wykorzystuje szczepionka na COVID-19, trwają od wielu lat. - Niektórym wydaje się, że ta technologia powstała kilka miesięcy temu. Tak zupełnie nie jest. Idea szczepionki opartej o mRNA nie jest wcale taka młoda. Pierwsze nieśmiałe próby jej powstania to początek lat 90. Nie dotyczyło to oczywiście szczepionki, ale, w dużym uproszczeniu, wprowadzenia RNA do komórek - powiedział.
REKLAMA
- Gdybyśmy spróbowali odnieść się do szczepionek, które ratowały życie milionom ludzi, to technologia ich produkcji była zupełnie inna. Tutaj rewolucja polega na tym, że zamiast gotowego produktu, który ma wywołać odpowiedź układu odpornościowego, podajemy komórce informację. Komórka z tej informacji korzysta. Ważne jest to, że RNA działa w cytoplazmie tzn. poza jądrem komórkowym. Mówiąc jeszcze prościej – działa z dala od naszych genów - wyjaśnił profesor.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Andrzej Kochański (genetyk, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN)
REKLAMA
Data emisji: 29.12.2020
Godzina emisji: 10:07
dz
Polecane
REKLAMA