more_horiz

"Co zrobił Bujak z 30 tys. dolarów na działalność Solidarności?". Michałowski o finasowania dawnej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 14:30
- Zbigniew Bujak powołał spółkę Agora, która zawłaszczyła Gazetę Wyborczą, gazetę która należała do nas wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista, Andrzej Michałowski. Gościem audycji był też Andrzej Rozpłochowski.
Zbigniew Bujak
Zbigniew BujakFoto: materiały prasowe

Goście PR24 rozmawiali o finasowaniu i nieprawidłowościach z tym związanych dawnej opozycji. Temat rozmowy zaproponował wcześniej sam Zbigniew Bujak, ale nie wystąpił na antenie. Zdaniem Andrzeja Rozpłochowskiego, najważniejsze jest to, by Polacy dowiedzieli się jak było naprawdę, bo jak zauważył, do tej pory nie ma opracowań na temat tego, jak funkcjonowała polska opozycja przed laty.

"Pewne machinacje"

- Temat zainicjował Zbigniew Bujak, który nie pojawił się dziś na na antenie. Powinien być natomiast Stanisław Remuszko, który pierwszy opuścił struktury Gazety Wyborczej w proteście, że zostaje ona zawłaszczana, niestety ta postać już nie żyje - dodał Andrzej Michałowski.


pap_19890418_01K_663x364.jpg
Poufne rozmowy w podwarszawskiej Magdalence

Stanisław Remuszko, wiosną 1989 podjął pracę w powstającej "Gazecie Wyborczej". Latem 1990 odszedł z zespołu, co motywował rozczarowaniem polityczną ewolucją pisma i postawą redakcji, co opisał w książce "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice" (kalejdoskop), zawierającej opis początków tej gazety, zwłaszcza źródeł finansowania i przekształceń własnościowych. Książka ta była przywoływana, jako źródło wiedzy o początkach "Gazety Wyborczej", w pracach dziennikarzy i polityków, m.in. Rafała Ziemkiewicza.

"Skandal międzynarodowy"

Andrzej Michałowski przypomniał, że książka odkrywa kulisy, jak się wyraził, pewnych machinacji. - Chciałbym zapytać Zbigniewa Bujaka o 30 tys. dolarów, które miały być podzielone na działalność Solidarności kiedy przyjechał do Gdańska. W porozumieniu z Brukselą, połowę dostał Lech Wałęsa, pozostałe podzieliliśmy na siedem regionów. Dlaczego Lech Wałęsa dostawał połowę każdej transzy - pytał dawny opozycjonista.

Andrzej Rozpłochowski zwrócił z kolei uwagę na kulisy skandalu o, jak powiedział, zasięgu międzynarodowym, jaki w II połowie lat 80-tych, związany był z nagrodą pieniężną. Przedstawiał na antenie PR24 stosowne dokumenty w tej sprawie.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Posłuchaj
24:07 _PR24_AAC 2021_01_09-13-33-20.mp3 A. Michałowski i A. Rozpłochowski o finansowaniu dawnej opozycji ("Temat dnia")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski (dawni opozycjoniści)

Data emisji: 09.01.2020

Godzina: 13.33

Zobacz także

Zobacz także